. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Přepěťová ochrana
Prepětova ochrana

Přepěťová ochrana

Přepěťová ochrana slouží k hlídání citlivých zařízení proti nechtěnému připojení na zdroj s větším napětím než přístroj snese. Příkladem jsou kapesní televizní přijímače značky Citizen, které stojí zhruba pět tisíc korun, u nichž stačí nechtěné dotknutí přívodních drátků se zdrojem vyšším než osm voltů a už se ni nepodíváte.

Popisované zapojení je na obrázku 1 a je velice jednoduché. Proud ze zdroje teče přes pojistku která by měla mít tavný proud maximálně 1A. Pokud je napětí menší než nastavené, nic se neděje. Zvýší-li se napětí zdroje nad hodnotu, která je nastavena trimrem P, dojde k sepnutí tyristoru Ty. Tím se zkratuje zdroj a pojistka se přepálí. Odporem R je spínací napětí nastavitelné od asi 2V (vhodné pro LED) až do asi 17V. Potřebujete-li do zátěže větší proud než je 1A je možné použít i větší pojistky, ale je dobré použít odpovídající tyristor.

Toto zapojení jsem si postavil již několikrát a vždy pracovalo bez problémů.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGEN170 - Generátor 5 MHz až 170 MHz
Moduly PGEN170, jejichž základem je integrovaný obvod LTC6905, jsou lineárně řízené generátory obdélníkového signálu v rozsahu 5 MHz až 170 MHz.
Skladem od 630 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007