. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Spínač ventilátoru
Spínač ventilátoru

Spínač ventilátoru

Tento jednoduchý obvod slouží nejen k ovládání ventilátoru (PC) v závislosti na teplotě.

Dole pod tímto textem je schéma zapojení skládající se pouze z 3 součástek. Základem je tranzistor FET vodivosti N. V mém případě (jak je vidět na fotografi) jsem použil tranzistory vypájené z nějakých zařízení (podobné jsou i ve starších úsporných žárovkách). Z prodávaných typů bych doporučil asi BUZ10 který snese proud až 26A. Tyto tranzistory se vyznačují prakticky nulovým spínacím proudem tekoucím do řídící elektrody Gate (báze) a v sepnutém stavu mají velmi malý úbytek napětí na pracovním přechodu S-D. To znamená, že i při velkých proudech je na nich malý úbytek napětí a tedy i malé ztrátové teplo a stačí jim mnohem menší (ne-li žádné) chladiče.

V zapojení je na řídící elektrodě zapojen dělič s termistorem a nastavovacím trimrem. Nic však nebrání místo termistoru použít například fotoodpor (pro spínání světlem) nebo jiné snímače. Zároveň není problém místo ventilátoru zařízením spínat třeba osvětlení a podobně. Ve schématu má ventilátor značku jako žárovka.


1-Gate, 2-Drain, 3-SourceGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...

host
6. Dne 06. 11. 2011 v 02:57 zaslal host
dotaz
Potřebuji skokově ovládat tento ventilátor,nebo je to plynule ??


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Elektronické časové relé
Programovatelné časové relé - TIMREL přináší univerzální použití v oblasti časového a sekvenčního spínání.
Skladem od 420 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007