. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Detektor průchodu napětí nulou
24. zárí 2014 - 1:00 | Pandatron | Detektor průchodu napětí nulou | Komentářů: 3  

Detektor průchodu napětí nulou

V časopise EDN vyšlo jednoduché zapojení detektoru průchodu síťového napětí nulou, vyžadujícího použití minimálního množství vysokonapěťových součástek.

Následující zapojení generuje impuls vždy ve chvíli průchodu síťového napětí nulou a zároveň zajišťuje galvanické oddělení. Sestupná hrana výstupního impulsu přichází přibližně 200 µsec před průchodem nulou. Použití obvodu je možné nejen v měřicích a indikačních zařízení, ale rovněž umožňuje přímé spouštění tyristoru. Krátké impulsy, které se nacházejí v těsné blízkosti 0V, vytvářejí maximální energetickou ztrátu v hodnotě 200 mW při 230 V a 50 Hz.

Výhodou tohoto zapojení je především jeho jednoduchost, minimalizující počet součástek pod vysokým napětím.


Obr. 1: Schéma zapojení detektor průchodu napětí nulou minimalizuje počet vysokonapěťových součástek a snižuje celkovou spotřebu energie

Síťové napájecí napětí je přivedeno na vstupní svorky, odkud prochází přes dva omezovací rezistory s hodnotou 2x 120 kOhm. Jejich účelem je stražení vysokého napětí na přijatelnou velikost, stabilizovanou Zenerovou diodou MM5Z22V s typickým napětím přechodu 22V. Diody BAV99/SOT slouží k usměrnění střídavého napětí. Získaným stabilizovaným napětím se před diodu BAS516 nabíjí kondenzátor C1 s kapacitou 470 uF/50V.

Hlavní součástkou obvodu je však tranzistor T1 typu BC807-25, který slouží k řízení optočlenu právě ve chvíli, kdy napětí na Zenerově diodě klesne téměř na nulu. V tu chvíli dojde k sepnutí tranzistoru a přivedení akumulované energie z kondenzátoru C1 na vysílací diodu optočlenu TLP181.

Výstupem obvodu je integrovaný tranzistor v optočlenu TLP181, podpořený pull-up rezistorem 2k2. Napětí Vcc pro rezistor by mělo pocházet s následujícího obvodu, například obvodu s řídicím mikrokontrolérem.


Obr. 2: Simulací uvedeného obvodu v prostředí LTspice je dobře vidět okamžik sepnutí i rozepnutí výstupu v oblasti průchodu síťového napětí nulou. Maximální proud optočlenem se pohybuje kolem 17 mA.

Mnohem lépe je pak tento bod vidět na následujících snímcích z osciloskopu.


Obr. 3: Detail sepnutí výstupu při průchodu síťového napětí nulou

Závěr:
Uvedený obvod přibližuje možné řešení detektoru průchodu síťového napětí nulou. Více informací k obvodu lze nalézt v uvedených materiálech elektronického časopisu EDN.

Zdroj: EDNGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 14. 06. 2016 v 18:26 zaslal host
Bez titulku
spínání v maximu pro klasické trafo také není dobře - to by bylo dobře, jen pokud by jádro bylo hooooodně rozptylové (což by u svářečky skoro i mohlo být).Ideální je úhel před nebo za vrcholem maxima (minima) úměrný reziduálnímu magnetismu jádra (to není malé, u trafa může být i 0,7T)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ110SR - RS232
Převodník TCP/IP <-> RS232 s konektory RJ45 i D-Sub
Skladem od 730 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007