. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Využití magnetické pásky v IT slaví 60. výročí
25. května 2012 - 8:00 | Pandatron | Využití magnetické pásky v IT slaví 60. výročí | Komentářů: 1  

Využití magnetické pásky v IT slaví 60. výročí

Společnost IBM si připomíná 60 let ode dne, kdy začala využívat magnetickou pásku v IT. Odstartovala tak moderní éru elektroniky.

Společnost IBM si připomíná 60 let ode dne, kdy začala využívat magnetickou pásku v IT. Odstartovala tak moderní éru elektroniky. Tato technologie umožnila velkým výpočetním přístrojům ukládat výsledky operací v digitální podobě na kotouče magnetické pásky namísto děrných štítků. Vytvořila tak zcela nový způsob, jakým zobrazovat a získávat informace z digitálních dat.

V polovině minulého století si IT společnosti kladly zásadní otázku, kam zaznamenávat výsledky svých výpočetních operací. Konstruktéři IBM se na ní rozhodli hledat odpověď v nové technologii – magnetické pásce. Ta byla dosud používána pro zachycení zvuku a slibně vypadalo i její použití pro velké počítačové systémy. Bohužel pásky nebyly dostatečně pevné. Velké kotouče s páskami poháněly silné motory, které se rychle rozjížděly i zastavovaly, takže se páska často přetrhla.

Právě tento problém se konstruktéři IBM rozhodli řešit a 21. května 1952, když společnost uváděla na trh první komerční počítač s názvem IBM 701, představili i úložný systém, jenž znamenal naprostý přelom ve využití magnetické pásky. Problém s přetrháváním pásky vyřešili „vakuovým sloupcem”, který mírně natahoval část pásky mezi dobou přístupu. Vytvářel tak vlastně jakousi vyrovnávací paměť, díky níž se páska dokázala vypořádat s náhlými starty a zastaveními. Inovace se rozšířila napříč odvětvím a odstartovala moderní éru výpočetní techniky.

Magnetická páska se využívá dodnes, mimo jiné třeba v televizním vysílání. Přední řecká televizní společnost AlphaTV provedla souběžně s 60. výročím magnetické pásky generální opravu své úložné infrastruktury, k níž použila vysoce výkonné a vysokokapacitní pásky od IBM. Ty jí umožňují rychlejší přístup k videím a umožňují ukládání více videí v podstatně menším prostoru. Přechod stanice AlphaTV na úložné řešení IBM podtrhuje význam a hodnotu výzkumu v oblasti magnetické pásky, který probíhá od „revolučního“ roku 1952.

Zdroj: IBMGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 26. 05. 2012 v 05:42 zaslal host
To už je dávno
To byly časy... Každý měl svou práci a všichni jsme hltali všechny novinky ze zahraničí.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth relé BTREL1
Modul Bluetooth relé BTREL1 s jedním výstupem umožňuje ovládání libovolných systémů pomocí bezdrátového rozhraní.
Skladem od 690 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007