. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Levné sodíkové baterie mají snahu nahradit lithium-iontové baterie

Levné sodíkové baterie mají snahu nahradit lithium-iontové baterie

Nové studie potvrzují, že sodíkové akumulátory by v budoucnu mohly nahradit lithium-iontové baterie, používané v elektronice i některých elektromobilech.

Nové studie potvrzují, že sodíkové akumulátory by v budoucnu mohly nahradit lithium-iontové baterie, používané v elektronice i některých elektromobilech. Jedinou podmínkou je přitom použití nového typu elektrod, nahrazujících standardní nikl a kobalt obyčejným železem. Díky tomu, že sodík a železo jsou běžně k dispozici, jejich použitím by se dalo výrazně omezit výrobní náklady baterie, při zachování podobné hustoty energie a velikosti elektrod, jako v případě lithiových baterií.


Obr. 1: Sodíkové baterie mohou nahradit výrobu drahých Li-Ion akumulátorů

Samozřejmě ani zde není vše zcela jednoduché. Aby bylo možné použít nové materiály, je nejprve konstrukci baterie nutné přepracovat, aby umožnila použití nových chemických procesů a větších atomů sodíku. Aby baterie odpovídaly energetické hustotě lithium-iontových baterií, potřebuje mít kladná elektroda v roztoku více iontů.

Vědci na Tokijské univerzitě, pod vedením Shinichi Komaba, dosáhly úspěchu při broušení oxidu železitého a několika dalších oxidů. Vzniklý prášek byl následně umístěn do pelety a zahřívá při 900 stupních Celsia po dobu 12 hodin. Vzorec výsledného materiálu je Na 2/3 [Fe 1/2 Mn 1/2 ]O 2 a byl s úspěchem použit na kladné elektrodě na baterie.

Kapacita získané baterie se pohybovala kolem 190 mAh/g při průměrném napětí 2,75V. Použití oxid titaničitého na záporné elektrodě může dokonce napětí zvýšit až na 3V, což odpovídá dvěma AA bateriím.

Zdroj: P2-type Na(x)[Fe(1/2)Mn(1/2)]O(2) made from earth-abundant elements for rechargeable Na batteriesGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGEN170 - Generátor 5 MHz až 170 MHz
Moduly PGEN170, jejichž základem je integrovaný obvod LTC6905, jsou lineárně řízené generátory obdélníkového signálu v rozsahu 5 MHz až 170 MHz.
Skladem od 630 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007