. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Mise končí: družice GIOVE-B odchází na zasloužený odpočinek

Mise končí: družice GIOVE-B odchází na zasloužený odpočinek

Experimentální navigační družice ESA GIOVE-B začala pomalu zvyšovat svoji oběžnou dráhu. Tím se připravuje na odchod do zaslouženého odpočinku na konci své čtyřleté mise, která položila základy evropskému navigačnímu systému Galileo.

V úterý 24. července zvedl první zážeh korekčních motorů GIOVE-B oběžnou dráhu družice o zhruba 30 kilometrů. Další zážehy budou postupně následovat tak, aby byl satelit do poloviny srpna navedený na „odkládací“ dráhu ve výšce 600 km nad pracovní orbitou (kruhová dráha ve výšce 23 222 km).


Obr. 1: Družice GIOVE-B

Druhá mise GIOVE (Galileo In-Orbit Validation Experiment) odstartovala 27. dubna 2008, přičemž nesla oba typy atomových hodin připravovaných pro použití na systému Galileo: rubidiové (s maximální přípustnou odchylkou tří sekund za milión let) a pasivní vodíkové (s přesností jedné sekundy za tři milióny let; jde o nejpřesnější hodiny, jaké se kdy dostaly do vesmíru).

Družice je také vybavena anténou pro vysílání testovacího signálu, která je spojena s generátorem schopným vytvářet komplexní modulovaný signál vyžadovaný pro interoperabilitu systémů Galileo a GPS (USA).


Obr. 2: Superpřesné vodíkové hodiny

Na palubě GIOVE-B bylo také pokročilé zařízení SRM (Standard Radiation Monitor), které provádělo monitorování radiačního prostředí na střední oběžné dráze.

Po více než čtyřech letech ve službě bylo palubní zařízení GIOVE-B v pondělí 23. července vypnuto. Stalo se tak v rámci příprav na zážeh korekčních motorů.

„Družice GIOVE-B, podobně jako její předchůdkyně GIOVE-A, odvedla skvělou práci při testování hardware pro systém Galileo. Navíc Evropě zajistila práva na vyhrazené frekvenční pásmo pro Galileo a sbírala cenná data o podmínkách panujících na středních oběžných drahách,“ vysvětluje Valter Alpe který je v ESA zodpovědný za řízení družic GIOVE.

„Jejich signál ve spolupráci s pozemním elementem tak posloužil jako důkaz toho, že koncepce Galileo je správná a že pracuje tak, jak bylo plánováno.“


Obr. 3: Řídicí středisko mise GIOVE

„Ale poté, co se do vesmíru vydaly první družice Galileo – premiérový pár odstartoval 21. října 2011 a druhý se chystá na start letos na podzim – které si vedou extrémně dobře, již není potřeba ani úkol pro původní experimentální satelity.“

Družice GIOVE-A byla vypuštěna 28. prosince 2005, přičemž na odkládací oběžnou dráhu byla odeslána v srpnu 2009. Její mise byla ukončena letos v červnu.

Obě družice výrazně překonaly svoji plánovanou životnost 27 měsíců.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 21. 08. 2012 v 14:44 zaslal host
Sledovací SW
Zdá se mi to, nebo fakt používají ke sledování SW TrackSat :-D :-o


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TX-SAW 433MHz
Vysílač AM 433.92MHz, SAW, max. 15dBm, +5V
od 113 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007