. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Roboti zvyšují výkon solárních elektráren
18. listopadu 2013 - 4:00 | Pandatron | Roboti zvyšují výkon solárních elektráren | Komentářů: 0  

Roboti zvyšují výkon solárních elektráren

V průběhu uplynulých let jsme mohli být v oblasti průmyslové robotiky svědky celé řady zásadních pokroků. Nikomu z nás snad není třeba ani připomínat, že v současné době nám po Marsu jezdí robotické vozítko Curiosity.

V průběhu uplynulých let jsme mohli být v oblasti průmyslové robotiky svědky celé řady zásadních pokroků. Nikomu z nás snad není třeba ani připomínat, že v současné době nám po Marsu jezdí robotické vozítko Curiosity, které zcela samostatně sbírá a analyzuje nejrůznější vzorky, shromažďuje informace a provádí testy. Pokud bychom měli zůstat na Zemi, prakticky v každodenním životě se můžeme setkat se spoustou jednoduchých robotů. Nyní technologie dospěly tak daleko, že se jednoduché roboti začínají používat i k přispění rozvoje solární energetiky.

QBotix, startup společnosti se sídlem v Kalifornii, přišel s novým a inovativním způsobem, jak pomocí robotů jednoduše spravovat solární elektrárny. Na základě koncepce Solární robotiky představila společnost svůj QBotix Tracking System (QTS), který využívá mobilní roboty ke zvýšení produktivity solárních elektráren a zároveň vede ke snížení provozních nákladů.

Tzv. solární farmy obsahují obvykle několik řad solárních panelů, které dopadající sluneční světlo přeměňují na elektrickou energii. Kromě soukromých farem vlastněných velkými podniky se lze dnes setkat také se solárními fakrami, jejichž vlastníky jsou přímo jednotlivé státy. Samozřejmě však dnes nejsou výjimky ani zcela soukromá malá řešení, která se umisťují na střechy rodinných domů. Princip však zůstává ve všech případech naprosto stejný – světlo, které dopadá na jednotlivé polovodičové buňky je přeměňováno na tok elektronů a k výrobě proudu.

Výhody použití takových systémů jsou samozřejmě v první řadě čistota a využití obnovitelného zdroje energie. Nicméně, velké solární farmy jsou dnes stále poměrně drané a navíc bývá problém s nalezením vhodných lokalit, kdy tyto systémy jednoduše řečeno „nepřekážejí“.

Společnost QBotix vytvořila dvou-osý naváděcí systém, který automaticky umožňuje nastavovat jednotlivé panely solárních elektráren na vyšší výkon. Doposud se přitom používaly obvykle pouze jedno-osé sledovací systémy, které panely otáčely podle jediné (vertikální) osy. Duální sledovací systémy však umožňují nastavení panelů přímo směrem ke slunci a tím dosažení vyššího po celý provozní den výkonu.

Základem systému QBotix je vždy dvojice autonomních robotů, řídicích obvykle 300 kW solární panely. Jakmile jsou solární panely nainstalovány na montážní systém a připraveny k provozu, začnou roboti cestovat po své kolejnici a průběžně upravovat nastavení panelů směrem ke slunci. Každý z robotů přitom obsahuje hned několik motorů a regulátorů, stejně jako integrovanou inteligenci a nezbytné komunikační schopnosti.

Dva roboti jsou přitom schopni obsloužit až 200 solárních panelů za pouhých 40 minut.

Podle informací QBotix systém QTS zvyšuje produkci elektrické energie u statických solárních elektráren až o 40 procent nad rámec produkce stávajících montážních systémů a snižuje celkovou cenu elektrické energie (LCOE) až o 20 procent.

Vývoj systému stál firmu QBotix již celkem 7.500.000 USD a QTS je nyní k dispozici pro komerční použití. Více ifnromací získáte v následujících odkazech nebo přímo u společnosti QBotix.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů
The QBotix Tracking System™GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa GPS 2J431 - SMA
Aktivní GPS anténa 2J431 s SMA konektorem
Skladem od 223 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007