. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Elektroničtí brouci z vesmíru se vydají do žil
2. října 2012 - 8:00 | Pandatron | Elektroničtí brouci z vesmíru se vydají do žil | Komentářů: 0  

Elektroničtí „brouci“ z vesmíru se vydají (nejen) do žil

Díky nápadu vytvořit roj malých robotů, kteří by mohli pracovat na budoucí kosmické stanici, mohou pacienti léčící se s krevními sraženinami již brzy dostat jednoduché testovací sady pro domácí použití. Zde na Zemi.

Před patnácti lety začal doktorand Vladislav Djakov stavět tato mikroelektromechanická zařízení, která napodobují hejna hmyzu nacházející se v přírodě.

Malý vlastní zdroj energie, limitovanou inteligenci a monitorovací systémy, přičemž jsou dostatečně malé na to, aby byly masově poslané na nedostupná místa – jako je třeba potrubí s tekutinami na kosmické stanici.


Obr. 1: Prototypy kosmických „brouků“

Tady mohou monitorovat změny v teplotě nebo rychlosti průtoku, čímž mohou varovat před počínajícím selháním.

K pohybu těchto zařízení se vědec rozhodl vsadit na metodu ne nepodobou řasinkám: podobným způsobem se ostatně pohybuje většina hlubokomořských tvorů. Proto pokryl jednu část mikročipu drobnými konzolovými rameny.

„Ty se budou pohybovat podobně jako stonožka,“ vysvětluje Dr. Djakov, který je nyní ředitelem vývoje senzorů ve firmě Microvisk Technologies.


Obr. 2: Mezinárodní kosmická stanice

Tito umělí „kosmičtí brouci“ ale krapet předběhli čas: prozatím neprošli přes testovací fázi.

Ale metoda jejich pohybu – konzolová ramena – už dokázala zajít dále.

Přínos z „kosmické stonožky“
Organizace STFC Innovation, která je partnerem programu ESA TTP (Technology Transfer Programme) a která provozuje Podnikatelské inkubační středisko v Harwellu (Velká Británie), vidí v této technologii obchodní potenciál na lékařském trhu. Proto podpořila start-upovou firmu Microvisk, aby mohla tuto technologii převést do reálného života.

V Microvisku tým doktora Djakova „očesal“ mikročipy a umístil inteligentní senzory přímo na konce konzolových ramen – podobně jako mají kočky fousky.


Obr. 3: Konzolová ramena

Tyto „fousky“ se ukázaly být velmi užitečné při monitorování kapalin. Při pohybu jsou schopné zaregistrovat změnu viskozity stejně jako přítomnost něčeho v kapalině.

„Je to velmi užitečná vlastnost pro sledování krve, plazmy nebo dalších tělesných tekutin,“ vysvětluje Dr. Djakov.

V současnosti investoři sázejí na zařízení k monitorování krevních sraženin u pacientů užívajících lék na ředění krve. „Je to podobné testu na diabetes, ale pro trombózu.“

Tento měřič, nazvaný Microvisk CoagLite, si pacienti již brzy budou schopni vyzkoušet doma – pouhým vpichem do prstu.


Obr. 4: Mikročip společnosti Microvisk

Poté, co se malá komůrka na testovacím proužku naplní krví, malé zařízení jí projede a bude monitorovat, za jak dlouho se srazí.


Obr. 5: CoagLite s testovacími proužky

„Pro tento test potřebujete méně krve, což znamená méně bolesti,“ vysvětluje Dr. Djakov, který srovnává aktuální zařízení s jednoduchými testy na glukózu. „Hematologové to považují za velmi užitečné.“


Obr. 6: CoagMax pro lékaře

V současné době prochází zařízení klinickými testy v Úřadě pro kontrolu potravin a léčiv v USA (US Food and Drug Administration), přičemž se předpokládá, že by mohlo být na trhu v příštím roce.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M10 QUECTEL
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul M10 firmy QUECTEL, GPRS Class 12, TCP/IP
Termín nepotvrzen od 395 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007