. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Snímač proudu do automobilu z diskrétních součástek
20. listopadu 2014 - 5:00 | Pandatron | Snímač proudu do automobilu z diskrétních součástek | Komentářů: 1  

Snímač proudu do automobilu z diskrétních součástek

Snímač proudu sestavený výhradně z diskrétních součástek. Při vstupním proudu 25 A je na výstupu s vysokou přesností produkováno napětí 5 V.

Přesto že jsou dnes již běžně dostupné specializované integrované obvody umožňující snadné měření i velkých proudů, občas nastane situace, kdy je třeba sáhnout po diskrétních součástkách. Následující obvod využívá pouze malých snímacích rezistorů a na svém výstupu při proudu 25 A produkuje s vysokou přesností napětí 5 V.

Tranzistor T2 je zapojen jako první proudový zesilovač se ziskem 6,2 (viz schéma zapojení). Naproti tomu tranzistor T1 zajišťuje teplotní kompenzaci zesilovače IO1b a pracuje tak, že napětí na svém kolektoru udržuje konstantní bez ohledu na teplotu obvodů. Aktivní teplotní kompenzace je především v oblasti automobilových aplikací prakticky nezbytnou součástí obvodů, které obvykle přijímají poměrně široké teplotní změny z okolního prostředí a spalovacího motoru. Jako referenční napětí bylo zvoleno 5V a k tomuto napětí jsou dále vztaženy i hodnoty dalších napětí, uvedených na schématu.

Obvod IO1a pracuje jako diferenciální zesilovač kolektorových napětí tranzistorů T1 a T2. Zesilovač je konfigurován na zisk 4,9.

Snímací rezistor R3 je složen ze dvou SMD rezistorů, na desce s plošnými spoji umístěných na sobě. Výstupem obvodu je pak napětí 5 V při proudu 25 A, což je ideální rozsah pro měření integrovaným analogově-digitálním převodníkem v libovolném mikrokontroléru.


Obr. 1: Schéma zapojení snímače proudu z diskrétních součástek

Zenerovy diody mají pouze ochrannou funkci a chrání obvod před případnými napěťovými špičkami z rozvodné sítě automobilu. Autor schématu uvádí, že obvod byl testován až do špičkového napětí 90V!

Kromě R3 jsou všechny rezistory v SMD provedení velikosti 0805 s tolerancí 1%. Především kritickými jsou rezistory R6 a R7, případně dále i R1 a R4.

Při návrhu DPS nezapomeňte na dodržení dostatečné šíře jednotlivých spojů pro předpokládané proudové zatížení a zajistěte dobré propájení pinů R3. Uvedený obvod byl při 25 A na dotek pouze mírně teplý.

Zdroj: EDNGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 07. 06. 2013 v 22:24 zaslal host
To není pro mě...
To není pro mě... nemám automobil z diskrétních součástek :-P


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007