. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Družice Galileo se před pátečním startem přesunuly na vypouštěcí komplex

Družice Galileo se před pátečním startem přesunuly na vypouštěcí komplex

Dvojice družic Galileo se svým horním stupněm byla uzavřena do aerodynamického krytu a následně přesunuta na vypouštěcí komplex, aby zde byla spojena s nosnou raketou Sojuz.

Obě poloviny aerodynamického krytu byly uzavřené kolem družice, jejich podpůrného adaptéru a horního stupně Fregat-MT už v pátek. Od té doby tato část – označovaná jako „horní segment“ – zůstávala uskladněna v hangáru S3B evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.


Obr. 1: Družice Galileo na raketě Sojuz

Včera pak byl horní segment přesunutý na startovací komplex pro vertikální spojení s třístupňovou nosnou raketou Sojuz ST-B.

Aerodynamický kryt o délce 4,1 metru chrání družice od namáhání během startu a v prvních fázích letu atmosférou. Odhazovaný je zhruba tři a půl minuty po startu ve chvíli, kdy horní stupeň rakety dosáhne hranic atmosféry.


Obr. 2: Raketa Sojuz je přesunována na startovací rampu

Stupeň Fregat, který je upravený pro nesení větších zásob pohonných látek, bude poprvé zažehnutý asi 10,5 minuty po startu. Jeho úkolem je postupné zvyšování rychlosti a dráhy až do operační výšky 23 222 km.

Když bude stoupat, Fregat se bude otáčet v tzv. grilovacím režimu. To proto, aby byla stejnoměrně udržována teplota obou družic a všech jejich částí.

Od startu až do oddělení družic od adaptéru, ke kterému dojde do stran v protilehlých směrech, uplynou 3 hodiny a 44 minut.

Start je plánovaný na 12. října v 18:15 h GMT (20:15 h středoevropského času).


Obr. 3: Oddělení aerodynamického krytu

Galileo nabývá tvar
Start přitom bude znamenat významný krok vpřed při budování vlastního evropského navigačního systému.

Čtyři je totiž nejmenší počet družic potřebných k dosažení základních navigačních služeb na zemi, kdy každá z družic vysílá informace o své poloze stejně jako časovou značku.

Takže jakmile bude druhý pár satelitů převzatý a odzkoušený, celé kvarteto vytvoří minisoustavu, která umožní ověřovat základní parametry systému Galileo.

Práce družic ve vesmíru společně s celosvětovou pozemní infrastrukturou zajišťující přesnost služeb systému Galileo tak bude možné kvalitně prověřit. Tím vznikne základ pro další starty družic a následné poskytování základních služeb, ke kterému by mělo dojít od poloviny desetiletí. Následně bude vytvořena kompletní sestava satelitů.

Tyto dvě nové družice jsou zároveň první, které nesou antény pro vyhledávací a záchranné systémy umožňující přesné stanovení polohy letadel či lodí v nouzi. Jde o součást mezinárodního systému KOSPAS-SARSAT.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007