. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
V podzemí historického centra nejen kabely, ale i moderní trafostanice

V podzemí historického centra nejen kabely, ale i moderní trafostanice

Komplexní obnova a modernizace kabelových rozvodů elektřiny a vybudování zbrusu nové trafostanice v podzemí Dolního náměstí v Olomouci je součástí rekonstrukce historického centra města.

Přínos této bezmála čtrnáctimilionové investice zákazníkům je jednoznačný: menší poruchovost a s ní související zkvalitnění dodávek elektrické energie. Stejně jednoznačný je i přínos pro olomouckou památkovou zónu: ze sousedství historických budov zmizí dvě venkovní trafostanice. Projekt realizuje společnost ČEZ Distribuce, člen Skupiny ČEZ.

aNejvětší objem prací mají již energetici za sebou. V současnosti jsou položeny všechny kabely vysokého a nízkého napětí, vybudována i „oživena“ nová podzemní trafostanice a všichni odběratelé přepojeni na nové rozvody. „Museli jsme se vyrovnat s omezenou možností přístupu těžké techniky,“ říká Roman Plaček, zástupce společnosti ČEZ Distribuce. A dodává: „Složitá byla zejména doprava a usazení trafostanice, jednalo se totiž o manipulaci nadměrného nákladu ve velmi stísněném prostoru, a to bez možnosti rozsáhlejších dopravních uzavírek.“

Ve výkopech o délce 502 metrů bylo položeno 1506 m kabelů vysokého napětí, v 2 799 metrech výkopů pak 2 902 m kabelů napětí nízkého. Moderní podzemní trafostanice si jako náhrada za dvě stávající venkovní vyžádala montáž 23 přípojkových a 10 rozvodných skříní různého typu. Výkopové a montážní práce přitom zahrnovaly nejen samotné Dolní náměstí, ale i navazující ulice Lafayetovu, Kateřinskou a Kozí.

Při hloubení jámy pro podzemní trafostanici / plocha 10 x 6 metrů/ bylo objeveno několik historických nálezů, další práce tak byly koordinovány s památkáři. V sousedství nové trafostanice zůstanou zachovány i nově objevené základy kostela z 12. století, deset hrobů z téže doby či základy další stavby, pozdně gotické kaple sv. Markéty z 15. století.

Práce začaly letos v dubnu vytýčením projektovaných tras, dokončení celého díla včetně kolaudace je stanoveno na konec měsíce března 2013. Od listopadu do března příštího roku čekají na pracovníky práce ve formě demontáže odpojených trafostanic a konečné stavební práce na omítkách a fasádách.

ČEZ Distribuce, a.s., člen Skupiny ČEZ, se sídlem v Děčíně, je držitelem licence na distribuci elektřiny a provozovatelem distribuční soustavy. Společnost působí území krajů Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského a částečně v kraji Zlínském a Vysočina. Hlavním posláním společnosti je distribuce elektrické energie fyzickým a právnickým osobám a stálé zvyšování kvality a spolehlivosti dodávky všem odběratelům.

Zdroj: Skupina ČEZGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007