. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Integrace dat dálkového průzkumu Země
5. prosince 2012 - 7:21 | Pandatron | Integrace dat dálkového průzkumu Země | Komentářů: 0  

Integrace dat dálkového průzkumu Země

Svět vypadá úplně jinak očima každého z nás - a to stejné platí pro družice. Proto se tým specialistů ESA snaží spojit tyto rozdílné „perspektivy" do jedné tak, abychom z družicových dat získali co nejpřesnější produkty.

Data ze satelitů dálkového průzkumu Země zajišťující pozorování zemského pokryvu – kromě jiných aplikací – poskytují konstantní globální přehled s archívy sahajícími nejméně třicet let zpětně.

Kromě modelování změn zemského povrchu, předpovídání budoucích proměn a studování jejich vazby s atmosférou potřebují vědci spočítat také charakteristiku povrchu, k níž patří pokrytí vegetací nebo třeba koncentrace fotosynteticky aktivních pigmentů.


Obr. 1: Integrace dat

Vědci přitom mají přístup k velkému množství datových produktů: může za to narůstající počet satelitů pro dálkový průzkum Země. Jenže vzápětí stojí před velkou výzvou, když mají kombinovat data s různým rozlišením a pořízená v různých časech stejně jako za různých podmínek.

Program EO-LDAS (Earth Observation – Land Data Assimilation Scheme) se zaměřuje právě na překonání těchto obtíží tím, že vyvíjí systém schopný spojovat data z družicových pozorování přímo: dosavadní praxe přitom počítala se spojováním následných produktů.

V rámci iniciativy ESA STSE (Support to Science Element) simuluje projektový tým virtuální senzor, který zpracovává pozorování z různých misí a který následně pomocí asimilačních technik harmonizuje data. Tím vznikají srovnatelné sady dat – ač tyto pocházejí z různých přístrojů.

Systém bude využitý také ke vzájemné kalibraci senzorů.

K zajištění korektní práce software a k demonstrování funkčnosti přístupu byl dokončena zkušební provoz prototypu systému.

Do budoucna je přitom zvažováno množství vylepšení, která rozšíří možnosti implementace: mezi ně patří lepší výpočetní algoritmy, které umožní intenzivnější ověřování dat v reálném čase.

Na webové stránce EO-LDAS je k dispozici jak vyvinutý software, tak podrobný manuál. Celý koncept datové asimilace je tak k dispozici nejširší komunitě.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s integrovanou anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o anténu.
Skladem od 349 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007