. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Třetí družice Galileo začala vysílat navigační signál

Třetí družice Galileo začala vysílat navigační signál

Třetí evropská družice Galileo začala vysílat první testovací navigační signál. Přitom obě družice vypuštěné letos v říjnu již dosáhly své finální oběžné dráhy a jejich testování je v plném proudu.

Třetí družice Galileo Flight Model, známá jako FM3, vyslala svůj první testovací signál v pásmu E1 dne 1. prosince. Jedná se o pásmo, které je určené pro volně dostupnou službu Open Service kompatibilní se signálem GPS.

Následně dne 4. prosince družice zahájila vysílání ve všech třech pásmech vyhrazených pro služby Galilea: E1, E5 a E6.


Obr. 1: Středisko v Redu

Systém Galileo je navržený k poskytování velmi přesných časových a navigačních služeb určených pro uživatele na celém světě. Kromě standardní přejímky družic na oběžné dráze tak probíhá intenzivní testování s cílem zajistit, že kritické navigační zařízení nebylo během startu vibracemi, přetížením či jinými vlivy poškozeno.

Zatímco družice jsou během operačního provozu ovládány z řídicího střediska GCC (Galileo Control Centre) v německém Oberpfaffenhofenu nedaleko Mnichova a navigační aparatury spadají do kompetence střediska MCC (Mission Control Centre) v italském Fucinu, testování satelitů probíhá odjinud.


Obr. 2: Družice Galileo

Stanice Redu, která se nachází uprostřed Ardenského lesa v Belgii, je speciálně vybavena právě pro testování navigačních družic Galileo. Má parabolickou anténu o průměru 15 metrů vysílající k satelitům a přijímající z nich telemetrii v pásmu S a také parabolu o průměru 20 metrů pracující v pásmu L a určenou k monitorování kvality a síly navigačního signálu.

„Bylo to zároveň poprvé, co došlo k aktivaci navigačního zařízení na družici Galileo přímo ze střediska ESA Redu v Belgii,“ vysvětluje systémový manažer programu Galileo dohlížející na celou kampaň Marco Falcone.


Obr. 3: První zkušební navigační signál z FM3

„Nyní tak máme v Redu kompletní konfiguraci, která nám umožňuje přímo k družici vysílat povely vytvořené v MCC ve Fucinu kdykoliv tato přelétá nad našimi hlavami. A stejně tak můžeme okamžitě registrovat změny v navigačním signálu skrze naši hlavní anténu pracující v pásmu L.“

„Důsledkem je, že naše operace jsou nyní mnohem efektivnější a dochází ke zkrácení času potřebného k otestování navigačního vybavení přímo ve vesmíru.“

Na operační kruhové oběžné dráze ve výšce 23 222 km trvá družici Galileo zhruba 14 hodin, než obletí naši planety. Typicky je ze stanice Redu viditelná každý den tři až devět hodin.


Obr. 4: Testovací tým FM3

Čtvrtá družice Galileo (FM4), byla vypuštěna společně s FM3 dne 12. října. Oba satelity vynesla do vesmíru společně raketa Sojuz startující z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Obě družice se postupně přemístily na své operační oběžné dráze: pohybují se ve stejné výšce, ale v jiné rovině dráhy než první dvě stanice Galileo (vypuštěné v roce 2011). Tím je dosaženo co největšího globálního pokrytí už se čtyřmi prvními družicemi.

Poté, co bylo navigační zařízení družice FM3 aktivováno, obrátila se pozornost na FM4: satelit by měla začít vysílat testovací navigační signál do konce tohoto měsíce. První dvě družice systému Galileo přitom již mají testování na oběžné dráze úspěšně za sebou.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 10. 12. 2012 v 14:37 zaslal host
vyhrazené pásmo?
Při přebírání informací od třetích stran (ESA) je třeba si informace oběřit. Ve výše uvedených pásmech nebude pouze Galileo. Pásma se krejí s GPS a Compass. Například čínský Compass už dříve avizoval, že na E5 (B5, L5) vysílal, čímž by měl na něj dle mezinárodních úmluv právo, ale vše je o dohodě...


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - převodník USB-RS232, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB/RS232 Full pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 240 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007