. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Provozování rádiem řízených hraček – RC modelů

Provozování rádiem řízených hraček – RC modelů

Český telekomunikační úřad upozorňuje, že rádiem řízené hračky, tzv. RC modely, mohou být provozovány pouze na vyhrazených kmitočtech.

Český telekomunikační úřad upozorňuje, že rádiem řízené hračky, tzv. RC modely, mohou být provozovány pouze na vyhrazených kmitočtech. Zejména se jedná o kmitočtová pásma 35 MHz (pouze pro létající modely) a o pásma 27 a 40 MHz (pro všechny ostatní modely). Využíváno je i kmitočtové pásmo 2,4 GHz.

Pokud RC model pracuje mimo stanovené kmitočty, může způsobit škodlivé rušení v kmitočtových pásmech vyhrazených jiným uživatelům. Jedná se například o kmitočty 45 až 85 MHz (kmitočty určené pro rozhlasovou službu pohyblivé sítě a spoje a pro necivilní využití) a o pásmo 35 MHz. Je-li právě v tomto pásmu provozován jiný, než letecký model, hrozí riziko poranění osob či poškození majetku. A to z důvodu nekontrolovatelného pádu leteckého modelu.

Uživateli zařízení způsobujícího škodlivé rušení hrozí pokuta až do výše 1 000 000 Kč.

ČTÚ proto s cílem ochránit spotřebitele před důsledky nevhodného nákupu RC modelů zpracoval základní informaci o celé problematice. Informace mimo jiné zahrnuje rady, jak postupovat při nákupu. Tři hlavní rady jsou následující:

  • Nekupovat anonymní hračky. Před koupí jakékoliv modelu si ověřit, zda je opatřen informací o výrobci nebo dovozci, případně distributorovi.
  • Nekupovat rádiem řízené hračky bez označení CE a bez přiloženého prohlášení o shodě (v originále Declaration of Conformity), či bez funkčního odkazu na internetové stránky, kde lze plnou verzi prohlášení o shodě získat.
  • Při výběru hračky na dálkové ovládání si ověřit, na jakém kmitočtu pracuje. Nekupovat výrobky bez označení vysílacího kmitočtu nebo s deklarovaným kmitočtem mezi 45 a 85 MHz či u neleteckých modelů 35 MHz.

Celé znění Informace spotřebitelům naleznou zájemci na webových stránkách ČTÚ v sekci Ochrana spotřebitele.

Související předpisy – Všeobecné oprávnění VO-R/10/04.2012-7 a Všeobecné oprávnění VO-R/15/08.2005-27) – jsou k dispozici zde a zde.

Odkazy & Download:
Domovská stránka Českého telekomunikačního úřadu
ČTÚ informuje: Provozování rádiem řízených hraček – RC modelů
Měsíční monitorovací zpráva za listopad 2012GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - Převodník USB/RS232
Převodník USB / RS232 s obvody FTDI a plným sériovým portem RS232 Full.
Skladem od 395 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007