. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Hlavní technologické novinky, které budou formovat rok 2013

Hlavní technologické novinky, které budou formovat rok 2013

V oblasti spotřební elektroniky jsme byli nedávno svědky zlomového bodu v podobě zrodu 3D televizorů, přerůstání poptávky tabletů před notebooky i rostoucí poptávky po produktech, jako jsou platformy Raspberry Pi, Beagleboard a samozřejmě také systém Arduino.

V oblasti spotřební elektroniky jsme byli nedávno svědky zlomového bodu v podobě zrodu 3D televizorů, přerůstání poptávky tabletů před notebooky i rostoucí poptávky po produktech, jako jsou platformy Raspberry Pi, Beagleboard a samozřejmě také Arduino. Díky nim máme dnes větší možnosti experimentování, zkoumání a vývoje elektroniky. element14 i všichni naši partneři jsou stále ve středu technologického rozvoje a většina techniků (včetně mě) si i na dovolené dělá poznámky a seznam přání, které technologie budou příští rok přestaveny, ať již hned počátkem roku na veletrhu CES v Las Vegas (Leden) či na veletrhu technologií - Embedded World (únor).

Tady je seznam technologických novinek a vývoje technologií, na které se můžeme v roce 2013 nejvíce těšit.

1. Transformace TV - je třeba upgradovat TV?

Pojďme začít s tématem přechodu technologie 2012 - 2013... V únoru loňského roku jsem narazil na problém, kdy jsem potřeboval novou HD obrazovku pro můj Raspberry Pi a přitom jsem zjistil svou naprostou nepřipravenost. Skončilo to tak, že jsem s údivem stál v obchodě před jedním z těch obrovských televizorů – vývojových nástrojů. S údivem jsem přitom zjistil, že dnes je již naprostou samozřejmostí propojení televizoru nejen s internetem, ale vlastně ke všem mým mobilním zařízením se stejným obsahem. Nejlepší věc, kterou jsem zde našel, byl Samsung Smart TV jako „vývojový kit“ - který inovuje CPU, GPU a paměť televizoru. Díky tomu je možné přestat kupovat stále nový hardware a (až do určitého bodu) a jen upgradovat samotné funkce! Nejnovější verze tohoto vývojového kitu bude s novými funkcemi k dispozici v průběhu roku 2013, a proto bude možné opět zdokonalit televizor o lepší řízení pomocí pohybu, hlasové ovládání a dokonce i pomocí rozpoznávání obličeje - Philip K Dick bude šťastný! Očekávám však, že nástup nových technologií bude vyžadovat opětovný upgrade TV jako hlavního hardware – především pro podporu standardu 4K Ultra HD.

2. Flexibilní, skládací a nerozbitné telefony

V uplynulém roce 2012 došlo k nebývalému nárůstu počtu uživatelů smartphonů, který v celosvětovém měřítku překonal hranici jedné miliardy kusů. Rovněž samotné smartphony se změnily a místo miniaturních rozměrů začínají preferovat velikosti malých tabletů. Tvar, design i nabízené funkce jsou dnes rozhodujícím parametrem při získávání spotřebitelských ohlasů a ne měsíčně, ale prakticky týdně jsme informováni o nabídce nového modelu s větším výkonem a více funkcemi. Rovněž nás výrobci již dnes lákají na připravované „zaoblené obdélníky“ - nerozbitné a pružné telefony, které lze ohýbat či rovnou stočit kolem zápěstí! To ovšem znamená, že telefon již dávno přestal plnit funkci dorozumívacího zařízení a mnohem častěji plní funkce přenosného počítače, zdravotní a fitness pomůcky či multimediální jednotky, aktivované hlasem nebo jednoduchým gestem. Společnost Corning nedávno představila technologii Gorilla Glass 3, nejnovější a ještě tvrdší verzi (x3) povrchu pro tablety odolného proti poškrábání. Naproti tomu společnost Nokia představila prototyp skládacího telefonu, jako jsou NEC. Všechno ve všem, to je začátek nové generace inteligentní elektroniky (viz níže): lze se tedy domnívat, že moderní tri-coder bude zřejmě vypadat ještě lépe, než ten ze Star-Treku.


Nové telefony Samsung používají technologii OLED, ovšem firma experimentuje rovněž s grafenem. Naproti tomu Nokia představila prototyp svého Morph telefonu.

3. Ovládání pomocí gest

Ovládání pomocí gest (jako u TV) není dnes již žádnou novinkou, ale přesto dokáže nabídnout dříve netušené možnosti: spolupráce firem Orange a Movea pomohla vzniknout novým set-top boxům s ovládání pomocí gest a podobně i spolupráce firem EyeSight a Lenovo, nebo Leap motion a Asus znamená, že v budoucnu se s touto technologií budeme moci setkávat stále častěji. Rovněž společnost Microchip nezůstává novému trendu pozadu a obvodem GestIC® se snaží přinést řešeními pro mobilní aplikace a 3D ovládání.

Samozřejmě plno novinek a hodně vzrušení přinesl i veletrh CES. Mimo jiné jsme se zde mohli dozvědět, že herní konzole a Kinect budou využívat lepší prostorové 3D ovládání a sledování gest. Výše uvedené spolupráce však dávají snahu převést ovládání pomocí gest mimo herní konzole do počítačů/tabletů či dokonce automobilového průmyslu.

4. Přenosné snímače budou všude

Když Google udivoval účastníky I/O konference se svým Projektem Skla - (rozšíření možností klasických brýlí), jednalo se o jakousi kombinaci iPodů a videoprojektorů. V té době však ještě nikdo netušil, že v roce 2011 bude prodáno více než 11 milionů přenosných elektronických zařízení. Toto číslo navíc neustále roste především i díky popularitě moderních zdravotních a fitness pomůcek, které jsou navíc propagovány spoluprací obchodů Nike + FuelBand a především v letní sezóně 2012 zaznamenaly velký nárůst, podobně jako například STMicroelectronics Low Power senzory. Nyní je k dispozici celá řada kitů a rozšiřujících modulů pro velmi populární ST platformy, takže lze očekávat další exponenciální růst těchto zařízení - včetně těch, které mohou dokonce hlídat kvalitu spánku na základě pohybu uživatele elektronického náramku s API, který by měl být již brzy k dispozici a produktů Kickstarter - přizpůsobitelných smartwatch Pebble. Na veletrhu CES firma Vuzix představila systém rozšířené reality M100 s operačním systémem Android!

5. Levnější, lepší, menší

V roce 2012 společnost NXP představila procesory ARM Cortex-M0 a společnost Freescale představila procesory ARM Cortex-M0+ v ceně za méně než 50 centů. Stejně tak klesla cena sestavy Raspberry Pi, která je v podobě kompletního 1080p multimediálního centra s obvodem ARM11 dostupná za méně, než kolik dnes stojí školní učebnice. Nízká spotřeba energie, lepší pohotovostní správa a snadnější migrace návrhu umožňuje přesun aplikací do 32bitové úrovně a to, co jsme viděli v roce 2012, je stále jen začátek.

6. Výkon ARM s internetem věcí

V diskuzi na téma nižší spotřeby energie je technologie ARM stále jedna z nejlepších, nejčastěji ve spojení s pokročilou inteligencí a síťového provozu, které mohou být na základě zkušeností nadále zdokonalovány.
Představte si situaci: chcete své přátele pozvat na večeři, takže si v telefonu najdete seznam potřebných ingrediencí a klepnutím na tlačítko si vše objednáte s doručením 1,5h před jejich příchodem, a to i když jste momentálně v jiné časové zóně nebo v jiné zemi. Na základě vašeho a jejich sociálních profilů nebo blížících se událostí může TV sama doporučit filmy, případně, aby jste nepřišel o svůj oblíbený pořad, může vám ho automaticky nahrát. Rovněž jsou vám k dispozici naši virtuální asistenti a zařízení - např. mé auto může signalizovat, pokud jsem se přiblížil k domovu a ještě před příchodem může být automaticky zapnuto topení nebo má oblíbená hudba. Hovoříme tak o systémech Siri nebo vašich „ittn“ (pokud je tak lze nazvat), tedy asistenti, kteří se stále zdokonalují a přesto jsou stále neviditelní. Jistě že všechny tyto funkce nebudeme mít hned v roce 2013, ale jejich čas se pomalu blíží.

Jednou věcí si však v roce 2013 můžeme být jisti a to že naše auta se stanou jakýmsi sandboxem pro internet věcí. Mnoho výrobců automobilů si dnes rovněž pohrává s open-source platformama, jako je kupříkladu Tizen (spolupráce mezi společností Samsung a Intel) se systémem Linux či GENIVI se systémem Android jako pomocníkem pro informační a zábavní systémy a rozšiřující systémy v automobilech (navigace, video, audio). Přitom nemusíme čekat ani tak dlouho, neboť již nový Renault Clio je již dnes vybaven systémem Android R-Link.

7. 3D tisk je dostupný všem!

Mnoho let jsme čekali na zrození dlouho předpovídaného 3D tisku, aby se nyní stal hlavním proudem s velkým přínosem pro podniky i samotné spotřebitele a my jsme mohli vidět vznik gigantů, jakými jsou například MakerBot a 3D systémy pro modelování krajiny. Teď se samozřejmě možná mnozí z vás ptají, k čemu vlastně 3D tisk potřebují – I já jsem však od svých studijních let inženýrství na University of Bath změnil názor a pokud chcete 3D tiskárnu vidět v akci, nebo ještě lépe jednu z nich vyhrát, navštivte nás na veletrhu Embedded World!

Hlavním důvodem, proč jsem však dnes z 3D tiskáren tolik nadšen, je zpráva, podle které se výzkumnému týmu na Univeristě ve Warwicku, pod vedení profesorem Simonem Leigh, podařilo vyvinout materiál nazývaný Carbomorph. V podstatě se jedná o levnou náhradu vodivé pasty vhodnou pro tisk. To znamená, že v budoucnu bude možné vyrábět i přesně definované elektronické prvky, senzory a dotykové plochy. Jednoduše pak bude možné vytisknout i věci, jako jsou plně funkční herní ovladače nebo aplikace s integrovanými senzory. Jako příklad aplikace byl výzkumným týmem navržen a „vytištěn“ hrnek, který sám pozná množství obsažené kapaliny (jak je vidět zde na obrázku).

Takže vidíte, že budoucnost není jen o létajících autech a technologie se nám mnohem více přibližuje, ale i přesto zůstává stále neviditelná, skládací a hlavně není neodbytná.

Buďme spolu u zrodu těchto klíčových technologií na Farnell element14 a veletrhu Embedded World 2013, kde jsou pro vás mimo jiné připraveny:

  • Možnost získání rozšiřující desky ST F4 Discovery Expansion Boards
  • Seznámení s autory a konstruktéry Raspberry Pi
  • Soutěž o 3D tiskárnu!

Pro vstup do konference se zdarma zaregistrujte již dnes.

Autor: Bee Thakore, European Technical Marketing Manager, Farnell element14

Odkazy & Download:
Domovská stránka společnosti Farnell
Domovská stránka e-komunity element14
Embedded World 2013GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MODUL - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007