. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Čeští akademici a studenti navštívili ruskou Novovoroněž

Čeští akademici a studenti navštívili ruskou Novovoroněž

Zástupci českých vysokých škol z řad studentů a akademických pracovníků, členové sdružení CENEN a novináři navštívili na konci ledna 2013 Novovoroněžskou jadernou elektrárnu (JE) a výrobní závod společnosti MSZ v ruském Elektrostalu.

Ten je jeden z výrobních závodů společnosti TVEL, která je součástí skupiny Rosatomu. Studijní pobyt se uskutečnil díky iniciativě Konsorcia MIR.1200.

Novovoroněžská JE 2 je založena na technologii VVER-1200 a je velmi podobná nabízenému projektu MIR.1200 pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Společnost MSZ vyrábí jaderné palivo mimo jiné i pro české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany.

Účastníci vzdělávacího pobytu získali jedinečnou příležitost prohlédnout si na vlastní oči prostory staveniště Novovoroněžské JE 2, kde probíhá pokročilá fáze výstavby dvou reaktorů typu VVER-1200 o kapacitě 1200 MW. Tento typ nabízí i Konsorcium MIR.1200 pro projekt dostavby dvou bloků jaderné elektrárny v Temelíně. Do dnešní doby stavba Novovoroněžské elektrárny významně pokročila, se spuštěním prvního bloku se počítá již v roce 2014, druhého v roce 2015. Pobytu v Ruské federaci se zúčastnil Václav Dostál, místopředseda sdružení CENEN, které je dobrovolným akademickým sdružením vzdělávacích institucí zabývajících se výukou v oboru jaderného inženýrství. „Nejen pro studenty, ale i pro nás akademiky, byla návštěva Novovoroněžské jaderné elektrárny přínosnou zkušeností, kterou rozhodně využijeme ať už ve výzkumu nebo v praxi. Přestože jsme s technologií VVER již dobře obeznámeni z českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany, bylo velice zajímavé vidět jedinečná inovativní technologická řešení, která využívají jak reaktory VVER-1000 na funkčním bloku číslo 5 elektrárny tak rozestavěný reaktor VVER-1200.“

Jiří Martinec z brněnského VUT ocenil návštěvu závodu společnosti MSZ, kde se vyrábí palivo pro české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. „Mohli jsme se na vlastní oči přesvědčit, v jak přísných podmínkách podnik zpracovává mírně obohacený uran dopravený ze zpracovatelských podniků na Sibiři do formy palivových souborů nejvyšší kvality. Není bez zajímavosti, že MSZ vyrábí palivo jak pro reaktory typu VVER, jaké jsou například v Temelíně a v Dukovanech, ale ve spolupráci s Arevou také například pro reaktory západní “, dodal Martinec.

Více informací na: http://www.cenen.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Pondělí, 26. června 2017, 26. pracovní týden
EUR = 26,295   USD = 23,530
Přihlásit / Registrovat se Navštivte náš e-shop...
Zakázky pro vás
Nadcházející události
Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007