. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vědci na VUT v Brně testují fotovoltaické panely
25. března 2013 - 7:02 | Pandatron | Vědci na VUT v Brně testují fotovoltaické panely | Komentářů: 0  

Vědci na VUT v Brně testují fotovoltaické panely

Fotovoltaickou laboratoř mají nyní nově k dispozici vědci a studenti Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně.

Fotovoltaickou laboratoř mají nyní nově k dispozici vědci a studenti Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Díky špičkovému vybavení jde o ojedinělé pracoviště – laboratoře s testery podobných parametrů jsou v tuzemsku zatím jen dvě.

Brněnští odborníci budou zařízení využívat nejen k vědecké práci v rámci Centra výzkumu a využití obnovitelných zdrojů energie (CVVOZE), které jako nové pracoviště fakulty vzniklo za podpory Operačního programu „Výzkum a vývoj pro inovace“, ale tester bude sloužit i ke komerčnímu využití. Návratnost investice ve výši zhruba 4,5 milionu korun se tak odhaduje asi na pět let.

Nainstalovaný tester měří vlastnosti fotovoltaických panelů tzv. flashovou metodou, kdy během záblesku trvající 10 milisekund proměří elektrické vlastnosti, z nichž se spočítají požadované parametry, jako je okamžitý dodávaný maximální výkon a s tím související účinnost přeměny světelné energie na elektrickou. „Podle odhadu je nyní v České republice nainstalováno nejméně 7 milionů fotovoltaických panelů. Jejich chybovost je srovnatelná s chybovostí elektronických součástek a je závislá na výrobci, dodavateli a montáži. Lze však odhadovat, že s přibývajícím časem, který uplyne od jejich instalace, bude vadných panelů spíše přibývat,“ odhaduje zástupce vedoucího Ústavu elektrotechnologie VUT v Brně Jiří Vaněk.

Prověření, zda je nebo není fotovoltaický panel dostatečně funkční, případně co by mohlo být příčinou jeho nedostatečného výkonu, trvá v laboratoři asi šest hodin. „Při začlenění do automatizované linky by zařízení stejné jako naše mohlo měřit až dva panely za minutu. My potřebujeme více času, protože jsme akreditované pracoviště a před měřením je potřeba panely temperovat na definovanou teplotu, manipulace s panely je ruční a také všechny nastavení se dělají pro typ panelu poprvé,“ upřesnil Vaněk. Testování probíhá při standardních podmínkách definovaných normou, která určuje teplotu, intenzitu a stejnost osvětlení v prostoru i čase a světelné spektrum odpovídající barevnosti slunečního světla v poledne v zeměpisných souřadnicích Evropy nebo severní Ameriky. Podle splnění těchto podmínek jsou testery rozčleněny do tříd kvality. Přístroj nainstalovaný na VUT v Brně má tak v současnosti vůbec nejlepší možné parametry, jaké lze vykázat.

Po získání potřebné akreditace pro zahraničí brněnští vědci počítají také s tím, že jejich fotovoltaickou laboratoř bude využívat hodně zákazníků z Německa, kde je srovnatelných zařízení nedostatek. „Pro srovnání, v Německu je nainstalováno zhruba osmkrát více panelů než v České republice,“ podotkl Vaněk.

Zdroj: Vědci na VUT v Brně testují fotovoltaické panelyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Nabíječka Li-ion/Li-pol akumulátorů - PUCHRG
Moduly PUCHRG – nabíječky Li-ion a Li-pol článků představují snadné řešení pro bezpečné a rychlé nabíjení Lithium-iontových a Lithium-polymerových akumulátorů.
Skladem od 180 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007