. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Signalizace couvání
18.5. | Pandatron | Signalizace couvání | Komentářů: 2  
Signalizace couvání

Signalizace couvání

Mahdy

Vydává upozorňující pískavý přerušovaný tón při couvání.

Na výběr máme dva obvody, jeden je jednodušší, v tom, že nemá přídavný obvod pro výstupní zvuk. Je zde použita miniaturní siréna.

1) Jedná se o klasický klopný obvod, který má za úkol vytvářet oscilace pro přerušování sirény, siréna má vysoký tón (kolem 5kHz). Tak vzniká charakteristický zvuk signalizace. Tyto upozorňovače mají zabudovány kamiony a větší vozy. Trimrem R5 se částečně nastavuje oscilace a výstupní výkon. Snažte se sehnat výkonnější sirénu, aby zvuk byl slyšet. Nemusí obsahovat zesilovač, zvuk je natolik slyšitelný.


Signalizátor couvání 1.

2) Další zapojení je o něco složitější. Místo sirény je zde ještě přídavný oscilační obvod, který vytváří oscilace na frekvenci kolem kHz. První klopný obvod otevírá výkonný tranzistor T6, který přivádí přerušované napětí na druhý klopný obvod. Ten pracuje už na vyšší frekvenci, vznikne pískávej tón. Ten je přiváděn přes R10 na T7, který tvoří spolu s T8 zesilovač. Zde je použit klasický 4 ohmový reproduktor. Tranzistory T6 a T8 se budou zahřívat, ale nepotřebují chladiče.


Signalizátor couvání 2.

Vše by bylo, teď ale nastává problém s napájením. V autě je napětí větší než 12v přiváděné z baterie. Nejhorší je alternátor, ten totiž dodává napětí, aby se baterie nevybíjela a vše je napájeno z něho. Napětí je sice usměrněno, ale není dostatečně vyfiltrované. Proto musíte ještě připojit filtrační kondenzátor C2 (C2 obr.2). Ten musí být minimálně na 30V, 1000µ se mi zdá málo, volil bych větší hodnotu, 2200µ. dalším problémem jsou srážecí odpory R5 (R11 a R12 obr.2). Ty zde mají jednu funkci, snížit vstupní napětí, pokud by se vynechali tranzistory by se prorazili. Zařízení odebírá při napětí 12,5V 380mA. Což vyplývá na odpor: R=12,5/0,38 R=32R. a výkon: P=U.I P=4,75W. VE schématu jsou hodnoty nepřesné, proto je vhodné po sestavení změřit při napětí 12,5v (autobaterie) odběr AKO1 a AKO. Podle toho pak vypočítat hodnoty R11 a R12. Nezapomínejte na jejich výkon, ten musíte také vypočítat. Poté bude vše v pořádku a zařízení bude pracovat.

Dále je nutné upravit reproduktor. Jelikož bude zařízení umístěno venku (pod nárazníkem) mohl by reproduktor navlhnout. Proto ho a celý plošný spoj nastříkáme izolačním bezbarvým lakem. Vše by se mělo umístit do krabičky.

Napájená je přivedeno ze zadního světla upozorňující couvání.
Rezistory R5 (obr. 1), R11, R12 a R10 jsou výkonější, R10 stačí do výkonu 1W.

Zapojení je možné zakoupit na stránkách autora:
Mahdy
www.mahdalelektro.webzdarma.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
SDR-5+ HF receiver - All Mode Softwarový přijímač
Digitální softwarový přijímače SDR-5+ je již pátou generací špičkových produktů naší společnosti. Jedná se o All Mode Receiver s integrovaným generátorem, dvěma anténními vstupy a VCO vstupem s frekvenčním rozsahem 0 až 100 MHz.
Skladem od 2550 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007