. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
První družice Galileo od nového výrobce dorazila do ESA k testování

První družice Galileo od nového výrobce dorazila do ESA k testování

První satelit z další fáze systému Galileo dorazil do technického střediska ESA v Nizozemí, aby se zde před startem podrobil celé řadě zatěžkávacích a ověřovacích zkoušek.

První družice Galileo z řady FOC (Full Operational Capability) je funkčně identická s prvními čtyřmi satelity řady Galileo IOV (In-Orbit Validation), které jsou již na oběžné dráze a které budou základem operačního systému.

Stejně jako dalších 21 družic řady FOC objednaných ESA je jeho hlavním dodavatelem firma OHB z německých Brém a navigační vybavení pochází z dílny společnosti Surrey Satellite Technology Ltd. z britského Guildfordu.

První družice FOC dorazila po silnici do testovacího střediska ESTEC v nizozemském Noordwijku 15. května, aby zde prošla sérií testů simulujících různé vlivy, jimž bude vystavena během startu nebo pobytu v kosmickém prostředí. Rozsáhlý zkušební program má za cíl prověřit nový návrh, který bude uplatněný i u všech následujících družic.

Testovací středisko ESA je unikátním zařízením, jaké nemá v Evropě obdoby. Pod jednou střechou zde najdeme zkušební stavy, které mohou prověřit kosmické objekty ze všech úhlů pohledu.

Ve vakuové komoře lze simulovat tepelné extrémy, jimiž jsou družice v průběhu vakua během své dvanáctileté životnosti vystaveny. Bez jakékoliv atmosféry, které slouží k regulaci, se teploty mezi osvětlenou stranou a stínem mohou lišit i o stovky stupňů Celsia. Další zařízení, na která se nový satelit může „těšit“, jsou vibrační a akustické stavy, které simulují vibrace a hluk při startu. Dále půjde o prověrky elektromagnetické kompatibility a zkoušky antén, během nichž bude družice umístěna do speciální komory odstíněné od veškerého externího rádiového vysílání. Zde budou jednak prověřeny jednotlivé anténní a elektrické systémy a jednak bude zkoumáno, zdali se navzájem negativně neovlivňují.

Každá z družic bude nabízet kompletní škálu služeb systému Galileo: určování pozice, navigace nebo přesný čas plus vyhledávací a záchranné služby. Jejich přesnost je zaručena palubními atomovými hodinami, které jsou synchronizované pomocí celosvětové pozemní sítě.

„Družice Galileo FOC poskytují stejné možnosti jako předchozí satelity IOV, nicméně některé jejich parametry jsou lepší. Mají například silnější vysílače,“ vysvětluje vedoucí prokurista pro kosmický segment Galileo Giuliano Gatti. „Proto chceme provést kompletní zkoušky před tím, než dáme zelenou pro pokračování příprav ke startu.“
„Tím, že důkladně prověříme první družice, kdy druhý exemplář bude k dispozici počátkem června a třetí dorazí do ESTECu v polovině července, získáme naprosto přesné charakteristiky o této sériové výrobě. Další satelity pak nebudou potřebovat takto důkladné zkoušky.“

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Modul PWLAN-1
Konstrukce univerzálního webserveru s modulem SocketLAN.
Skladem od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007