. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Firma Astrium odeslala družici Alphasat na místo startu

Firma Astrium odeslala družici Alphasat na místo startu

Alphasat, nejsofistikovanější komunikační družice jaká kdy spatřila světlo světa, opustila po dokončení finální integrace a testů továrnu firmy Astrium v Toulouse a je nyní na cestě do Kourou ve Francouzské Guayaně.

Alphasat, nejsofistikovanější komunikační družice jaká kdy spatřila světlo světa, opustila po dokončení finální integrace a testů továrnu firmy Astrium v Toulouse a je nyní na cestě do Kourou ve Francouzské Guayaně. Zde projde předstartovní přípravou a bude vypuštěna na palubě rakety Ariane-5, s jejímž vzletem se počítá před koncem července.

Družice byla navržena a postavena firmou Astrium pro organizace Inmarsat (přední poskytovatel služeb družicové komunikace) a ESA. Tyto tři instituce tak spojily své jedinečné možnosti do jednoho programu.


Obr. 1: Družice Alphasat je v nákladním kontejneru připravena na odlet z Toulouse

Alphasat nese novou generaci pokročilých geomobilních komunikačních aparatur v pásmu L, které výrazně zlepší kvalitu služeb poskytovaných společností Inmarsat v Evropě, Africe a na Středním Východě: poskytnou nové možnosti z hlediska výkonu a dostupnosti zdrojů. Stejně tak přidají další zálohu v kosmickém segmentu v pásmu L a konsolidují bezpečnost kritických služeb pro aeronautický a námořní sektor. Návrh vybavení a jeho výroba proběhla pod patronací společnosti Astrium ve Velké Británii.

Komunikační vybavení tvoří osm procesorů digitálního signálu nové generace, které jsou schopné efektně řídit souběžně probíhající komunikaci s maximální flexibilitou v rámci frekvencí a využití pásma. Využívat budou jedenáctimetrovou anténu.


Obr. 2: Zabalená družice Alphasat je nakládána do letounu Antonov

Družice Alphasat také nese čtyři technologické demonstrační náklady: mezi nimi je laserový komunikační terminál, který byl vyvinutý na základě kontraktu německé kosmické agentury DLR. Jedná se o předchůdce operačního systému EDRS (European Data Relay System), který má umožnit datové přenosy vysokou rychlostí mezi nízkou a geostacionární oběžnou dráhou. To umožní výrazně zvýšit využití aplikací a služeb dálkového průzkumu Země.

Krom toho je Alphasat prvním letovým modelem nové výkonné evropské satelitní platformy Alphabus, která je vyvíjna společně firmami Astrium a Thales Alenia Space za podpory ESA a francouzské kosmické agentury CNES. Ta míří do nejvyššího sektoru trhu s komunikačními družicemi. Platforma Alphabus je dnes na trhu nejvýkonnější, přičemž je schopná dosáhnout startovací hmotnosti až 8800 kg, mít výkon až 22 kW a hmotnost komunikačního zařízení až 2000 kg.

Alphasat má navrhovanou patnáctiletou životnost a startovací hmotnost 6650 kg. Rozpětí jeho slunečních baterií po dosažení cílové dráhy bude čtyřicet metrů. Startovací a testovací fáze mise bude kontrolována z řídicího střediska společnosti Astrium v Toulouse.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGEN170 - Generátor 5 MHz až 170 MHz
Moduly PGEN170, jejichž základem je integrovaný obvod LTC6905, jsou lineárně řízené generátory obdélníkového signálu v rozsahu 5 MHz až 170 MHz.
Skladem od 630 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007