. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Start největší a nejsofistikovanější evropské telekomunikační družice

Start největší a nejsofistikovanější evropské telekomunikační družice

Na plánovanou oběžnou dráhu byla bezpečně dopravena družice Alphasat: největší a nejsofistikovanější evropský telekomunikační satelit.

Raketa Ariane-5 ECA provozovaná společností Arianespace odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně v 19:54 h GMT (21:54 h středoevropského času) ve čtvrtek 25. července 2013. Družici Alphasat navedla na cílovou dráhu přechodovou ke geostacionární o 28 minut později.

Pozemní stanice společnosti Inmarsat v Pekingu následně přijala signál z družice Alphasat ve 20:38 h GMT (22:38 h středoevropského času). Tím bylo potvrzeno, že satelit je na očekávaném místě, funguje a vysílá.

Start rakety Ariane-5 s družicí Alphasat:

Alphasat je velká telekomunikační družice primárně určená k rozšíření globální mobilní sítě společnosti Inmarsat. Byla navržena a vyrobena firmou Astrium s pomocí partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public-Private Partnership) mezi ESA a Inmarsatem.

Všichni tito partneři se pak sjeli na evropský kosmodrom, aby zde sledovali vypuštění 6,6 tuny těžkého zařízení.

Ředitel ESA pro telekomunikace a integrované aplikace Magali Vaissiere při této příležitosti uvedl: „Alphasat podpoří konkurenceschopnost evropského telekomunikačního operátora, Inmarsatu, ve spojení s evropským průmyslem. A to v oblasti, která má velkou ekonomickou budoucnost.“

„V ESA jsme pyšní na to, že jsme dokázali spojit energii, kapacity a zdroje pro tento podnik.“


Obr. 1: Družice Alphasat na adaptéru SYLDA

Generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain k tomu dodává: „Alphasat je úspěšnou kombinací několika typů partnerství. ESA a francouzská kosmická agentura CNES vyvinuly platformu Alphabus. Ta je dílem dvou firem, Thales Alenia Space a Astrium. A v neposlední řadě je výsledkem spolupráce mezi členskými zeměmi ESA a Inmarsatem.“

„Výsledkem je cenné partnerství veřejného a soukromého sektoru, kde ESA na sebe vzala riziko spojené s vývojem nových technologií a Inmarsat se zase zavázal těmto technologiím otevřít trh.“

„Prověření platformy Alphabus a demonstračních technologií, které má na své palubě, otevře v krátkodobém horizontu dveře k dalším partnerstvím.“

„Jde o úžasný příklad, kterak ESA podporuje evropskou konkurenceschopnost a růst.“

Družice Alphasat rozšíří globální telekomunikační síť společnosti Inmarsat, když bude pokrývat Evropu, Afriku a Střední Východ. Plánovaná životnost zařízení je patnáct let.

Pokročilý integrovaný procesor, který je srdcem komunikačního systému, je schopný provádět trilióny operací za sekundu: díky tomu může družice nabídnout bezprecedentní flexibilitu služeb.

Kromě toho, že Alphasat výrazným způsobem zvýší kapacitu komunikační flotily společnosti Inmarsat, jde zároveň o premiérový let nové evropské telekomunikační platformy Alphabus. Tu vyvinuly firmy Astrium a Thales Alenia Space na základě kontraktu s ESA a francouzskou kosmickou agenturou CNES.

Výkonná a víceúčelová platforma Alphabus je připravena pro vstup do oblasti velkých komunikačních zařízení, která mají pokrýt poptávku po telekomunikačních službách. Může nabídnout komerční mise požadující až 22 kW příkonu a mající hmotnost užitečného zařízení dvě tuny. Evropský průmysl tak získává konkurenceschopnou pozici na globálním telekomunikačním trhu.

Družice Alphasat také nese čtyři technologická demonstrační zařízení: senzor na měření radiace od společnosti Efacec (Portugalsko), rádiový experiment Aldo Paraboni pro pásmo Q/V od Thales Alenia Space (Itálie) a Space Engineering (Itálie), hvězdné čidlo od Jena-Optronik (Německo) a laserový komunikační terminál od TESATu (Německo), který dodala agentura DLR.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth relé BTREL1
Modul Bluetooth relé BTREL1 s jedním výstupem umožňuje ovládání libovolných systémů pomocí bezdrátového rozhraní.
Skladem od 690 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007