. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Jak technologie RFID ovládá svět
14. dubna 2014 - 8:08 | Pandatron | Jak technologie RFID ovládá svět | Komentářů: 0  

Jak technologie RFID ovládá svět

Vznik prvních pasivně napájených transpondérů s RF přenosem se přitom datuje až do počátku roku 1970 a stejně stará je i vize pro většinu dnes již běžných RFID aplikací.

Víte o tom, že než jste se dnes ráno dostali do své kanceláře, mohli jste už RFID technologii použít minimálně čtyřikrát? Dokonce i přes to, aniž by jste o jejím použití přímo věděli: při vložení klíčů do zapalování automobilu, zablokování obvodu imobilizéru, při průjezdu kolem automatické mítné brány, bezkontaktním zaplacením poplatku či když jste svůj mobilní telefon použili k zaplacení za ranní cappuccino, nebo při použití vstupní karty při příchodu do své kanceláře a mnoha dalších příležitostech…


Obr. 1: Indukční vazba pro NF a VF systémy, včetně NFC, využívá blízkého magnetického pole

Vznik prvních pasivně napájených transpondérů s RF přenosem se přitom datuje až do počátku roku 1970 a stejně stará je i vize pro většinu dnes již běžných RFID aplikací. Ovšem až s pokrokem v oblasti polovodičové technologie - nemluvě o Mooreova zákoně - se RFID začalo opravdu masivně rozšiřovat.

Pro většinu firem je RFID technologie bezprecedentní příležitostí zvýšení své produktivity a zlepšení zákaznické podpory v podobě dostupnosti mnohem detailnějších údajů k danému produktu. V oblasti automatizací a služeb, jako jsou bezkontaktní platby či vedení záznamů o RFID „uživatelích“, je tato technologie velmi rozšířená a kromě identifikace osob se dnes s úspěchem používá jako základ maloobchodního řízení zásob, ve správě lékařských záznamů, výběru elektronického mýtného, technologie ePassports a mnoha dalších. Samostatnou kapitolou se pak stala integrace RFID technologie přímo do mobilních telefonů, které se v této oblasti stávají postupně klíčovým prvkem s možností širokého uplatnění.


Tab. 1: Aplikační cíl a provozní dosah tří základních RFID skupin

Trh RFID tagů - ID část RFID – roste velmi rychle a i nadále se očekává výrazné zrychlování růstu. Například sdružení IDTechEx předpovídá, že počet pasivních RFID tagů vzroste z necelých tří miliard kusů v roce 2011 na více než 250 miliard kusů v roce 2021!


Obr. 2: Základem NFC komunikačního protokolu je technika Polling flow

Ovšem z technického hlediska není RFID ani zdaleka jedinou dnes používanou technologií a i tato technologie se mění v závislosti na použité frekvenci. Dnes se používá celá řada nosných frekvencí, ale v zásadě převládají tři základní: LF, která může využívat pásmo 125 až 135 kHz; HF, která pracuje na kmitočtu 13,56 MHz; a konečně UHF, která používá pásmo 865 - 955 MHz. Do tohoto pásma může být rovněž zahrnuta frekvence 2,4 GHz, který se však zatím příliš nerozšířila.

Uvedená tabulka shrnuje aplikační cíl a provozní dosah uvedených tří hlavních RFID skupin.

Více informací v článku: As RFID Gains Traction, Design Opportunities Proliferate

Odkazy & Download:
Domovská stránka Mouser Electronics
As RFID Gains Traction, Design Opportunities Proliferate


NXP PN5441A2ET/C20501 2nd-Generation NFC Controller
TI TRF7970ARHBT RFID and NFC TransceiverGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232E - Převodník USB / sériový port (UART), modul
Kompaktní a jednoduše použitelný modul datového převodníku do USB portu.
Skladem od 199 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007