. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Pro lunární misi je připravena laserová komunikace
11. listopadu 2013 - 8:32 | Pandatron | Pro lunární misi je připravena laserová komunikace | Komentářů: 0  

Pro lunární misi je připravena laserová komunikace

Po sérii kritických pozemních testů je nyní pokročilý laserový komunikační systém s vysokou přenosovou kapacitou připravený zajistit spojení meziplanetární sondy s řídicím střediskem.

Po sérii kritických pozemních testů je nyní pokročilý laserový komunikační systém s vysokou přenosovou kapacitou připravený zajistit spojení meziplanetární sondy s řídicím střediskem. A tak již koncem tohoto roku bude základna ESA ve Španělsku s pomocí tohoto laseru komunikovat s lunární sondou NASA.

Laboratorní testy otevřely cestu pro skutečnou demonstraci laserového komunikačního zařízení ve vesmíru, ke kterému má dojít už v říjnu díky sondě NASA LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) krátce poté, co tato začne kroužit kolem Měsíce.


Obr. 1: Laserový paprsek ze španělské stanice v Tenerife

LADEE nese terminál, který může vysílat i přijímat laserové pulsy. Stanice ESA OGS (Optical Ground Station) v Tenerife bude již brzy vybavena doplňující jednotkou, která společně se dvěma americkými pozemními terminály umožní přenos dat bezprecedentní rychlostí na infračervených vlnách: podobnou technologii využívají optická vlákna v pozemních komunikačních systémech.
ESA's ground station in Spain will beam data via laser to NASA's LADEE

„Testování proběhlo podle plánu a ačkoliv jsme odhalili mnoho otázek, jsme plně připraveni na start LADEE plánovaný na polovinu září,“ uvádí manažer projektu Lunar Optical Communication Link v ESA Zoran Sodnik.

„Naše pozemní stanice se přidá ke dvěma stanicím NASA, které budou komunikovat s lunární misí LADEE, přičemž se zaměří na demonstraci připravenosti optické komunikace pro budoucí mise k Marsu nebo jinam ve sluneční soustavě.“


Obr. 2: Sonda LADEE před vstupem na lunární oběžnou dráhu

Testování proběhlo během července ve švýcarském Zurichu v zařízení vlastněném průmyslovým partnerem ESA, organizací RUAG. Zahrnovalo využití nového detektoru a dekódovacího systému, systému měření vzdálenosti a vysílače.

Tým NASA pod vedením MIT (Massachusetts Institute of Technology), Lincolnovy laboratoře a Laboratoře tryskových pohonů provedl svá vlastní testování laserového terminálu. ESA pak společně s organizacemi RUAG a Axcon z Dánska provedla zkoušky evropského vybavení, aby otestovala kompatibilitu mezi oběma sadami hardware.

„Test optické kompatibility mezi dvěma agenturami byl první svého druhu: bylo během něj zkoušeno vysílání, přijímání a přesné mření vzdálenosti,“ dodává Klaus-Juergen Schulz z ESA, který je zodpovědný za pozemní systémy ve středisku ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu.


Obr. 3: Testování v organizaci RUAG

První laserové spojení se sondou LADEE se očekává zhruba čtyři týdny po startu; tedy v polovině října.

Laserová komunikace v blízkém infračerveném pásmu může být cestou do budoucnosti, díky které bude možné předávat ohromná množství dat ze sond kroužících na oběžné dráze Země, u Marsu nebo u vzdálenějších objektů.

Tato zařízení jsou lehčí, menší a potřebují méně energie, než dnes běžně používané rádiové systémy. Nová technologie díky tomu nabízí snížení nákladů na jednotlivé mise stejně jako příležitosti pro nové vědecké přístroje.

Kromě toho německé letecko-kosmické středisko DLR vyvinulo komunikační terminály pro spojení družice-družice, které mají svoji premiéru na aktuálně vypuštěném satelitu Alphasat. ESA plánuje využít v Německu vyvinutý terminál jako hlavní komponent svého budoucího komunikačního systému EDRS (European Data Relay System).

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth modul BTM-112
BTM-112 je snadno dostupný Bluetooth modul výrobce Rayson.
Skladem od 208 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007