. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Konec zdražování, příští rok na energiích ušetříme

Konec zdražování, příští rok na energiích ušetříme

Po třech letech růstu cen za energie konečně přichází obrat. Do ceny plynu se příští rok promítne snížení ceny za jeho distribuci, rekordně levná bude také elektřina a sníží se poplatek za obnovitelné zdroje. Změnou dodavatele tak můžete ušetřit tisíce korun ročně.

Energetický regulační úřad (ERÚ) oznámil na začátku srpna snížení cen distribuce zemního plynu. „Po několikaměsíčních jednáních se podařilo dosáhnout snížení ceny za distribuci zemního plynu pro koncové zákazníky v roce 2014 v průměru o pět procent,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Platba za distribuci tvoří vedle platby za dodávku část celkové ceny plynu, proto má snížení distribuční ceny rozhodující vliv na to, kolik příští rok za plyn zaplatíme. Ušetřené peníze se budou pohybovat v řádech stovek korun.

U elektřiny jsou odhady ještě optimističtější. „Vlastní komodita půjde dolů o deset až patnáct procent a věříme, že o stejnou sumu půjde dolů i platba za distribuci,“ říká Michal Eisner z konzultační společnosti v oblasti energetiky ENA. Pro koncové zákazníky je důležité, že se nejedná o jednorázovou záležitost, ale o dlouhodobější trend, který bude pokračovat i v roce 2015.

Elektřina zlevňuje kvůli ekonomické krizi, která snižuje poptávku a vyvolává mezi dodavateli konkurenční boj, zahýbat s cenami na energetickém trhu ale může také politická situace v Německu. Svou roli sehrávají i aukce energií, kvůli kterým přicházejí dodavatelé o zákazníky. Současná cena se v aukcích pohybuje těsně pod tisícikorunou za megawatthodinu.

Dodavatele změňte co nejdříve
Průměrná rodina ze středních Čech se spotřebou plynu okolo třiceti megawatthodin ušetří ročně za plyn až 500 korun a lidé s vyšší spotřebou u větší domácnosti či s více členy až 2 000 korun. V případě běžné spotřeby elektřiny čtyř megawatthodin jim v peněžence zůstane až o 1 500 korun navíc. Podle Eisnera z ENA můžeme kromě snížení cen za plyn a elektřinu očekávat také pokles poplatku za obnovitelné zdroje zhruba o sto korun. Konkrétní čísla však samozřejmě závisí na spotřebě, typu tarifu a smlouvě s dodavatelem.

Právě v tomto období je ideální doba na změnu dodavatele, protože standardně tento proces trvá tři měsíce od podpisu smlouvy. „Když se někdo rozhodne pro výměnu až na začátku zimy, je už pozdě, protože stejně téměř celou topnou sezónu zůstane u stávajícího dodavatele a s původní vyšší cenou,“ upozorňuje energetický poradce Martin Koutný z portálu Snizujeme.cz. Vyplatí se proto spočítat spotřebu a srovnat ceny dodavatelů už nyní.

Zdroj: Snižujeme.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-320FW
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním RS232 / TTL.
od 1490 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007