. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Začínáme s PGSM: První zapnutí
20. září 2013 - 8:38 | Pandatron | Začínáme s PGSM: První zapnutí | Komentářů: 2  

Začínáme s PGSM: První zapnutí

Vývoj mobilních aplikací s GSM moduly PGSM krok za krokem. Druhý díl popisuje základní zapojení modulů PGSM, jejich připojení k PC a první pokusy s řízením modulu.

V předchozím díle našeho seriálu jsme se seznámili s GSM moduly PGSM, které jsou určeny na podporu bezdrátových aplikací a pro zajištění bezdrátového přenosu dat. Jejich základem jsou špičkové Quad-Band obvody M10 společnosti Quectel, které kromě GSM technologie podporují také datové přenosy kategorie GPRS Class 12 a zároveň integrují plnou podporu datových služeb vyšší úrovně - TCP/IP, HTTP, SMTP, FTP a celou řadu dalších. Kromě hands-free a DTMF je u těchto obvodů konstruktérům k dispozici také podpora LCD displeje, maticové klávesnice či například uživatelský telefonní seznam s funkcí vyhledávání kontaktů! Více informací naleznete již v samotném Začínáme s PGSM: Seznámení s M10.


Obr. 1: Moduly PGSM s podporou Quad-Band GSM a GPRS Class 12

Zapojení modulů PGSM
Moduly PGSM jsou navrženy tak, aby bylo jejich použití co možná nejjednodušší a zároveň nejrychlejší. Moduly jsou osazeny klasickou jednořadou lištou s roztečí pinů, které umožňuje jejich přímé použití jak v kontaktním poli, tak i v libovolné jiné aplikaci. My se však pro jejich první použití spokojíme s opravdu rychlým zapojením, kdy nám stačí přivést pouze napájecí napětí a UART připojit k počítači PC.

Na následujícím obrázku je uvedeno rozložení pinů na modulu PGSM.


Obr. 2: Rozložení pinů modulu PGSM

Moduly GSM mají obvykle specifické napájecí napětí, které vychází z možnosti napájení pomocí jediného Li-Ion/Pol článku (s napětím 3,7V). Napájecí napětí M10 se proto může pohybovat v rozmezí od 3,4 do 4,5 V. Piny pro přivedení napájecího napětí jsou na modulu označeny jednotným nápisem 4,3V. Navíc však PGSM obsahují výkonovou křemíkovou diodu (typ S3), která umožňuje stažení mnohem obvyklejšího napájecí napětí 5V právě na hodnotu zhruba 4,5V. Pokud tedy nemáte k dispozici dostatečně výkonný regulovatelný zdroj, lze pro napájení použít piny s označením 5V.

Upozornění: Jelikož je srážecí napětí křemíkové diody značně závislé na odebíraném proudu, použití 5V napájení doporučujeme opravdu pouze pro vývoj a nikoliv ve finální aplikaci. Napájecí napětí v tom případě nesmí překročit hodnotu 5,0 V.

Klidový odběr modulu je poměrně nízký a pohybuje se kolem 10 mA. Jakmile však moduly začnou komunikovat s BTS vysílači, dojde k pulsnímu nárůstu proudu až na 2A v poměru 1/8. Z toho důvodu je nezbytně nutné použití dostatečně výkonového napájecího zdroje, případně Low ESR kondenzátorů a krátkých přívodních vodičů. Průběh napájecího proudu je vidět na následujícím obrázku.


Obr. 3: Pulsní odběr GSM modulů může dosahovat hodnoty až 2A

V praxi se nám pro napájení GSM modulů osvědčilo použití klasických spínaných DC/DC regulátorů typu LM2596-ADJ. Obvody vyžadují pouze naprosté minimum vnějších součástek, nabízejí plynulé nastavení výstupního napětí a na svém výstupu jsou schopny dodat trvalý proud až 3A (špičkově dokonce až 6A). Jejich cena se například u TME pohybuje kolem 35 Kč/ks. Rozhodně však varuji před nákupem v GM, kde za jediný kus chtějí neuvěřitelných 170 Kč!
Mnohem výhodnější je zakoupení již hotových DC/DC modulů právě s tímto obvodem a s výceotáčkovým trimrem pro přesné nastavení výstupního napětí. Tyto moduly jsou dostupné například z eBay v ceně kolem 25Kč. Pokud by měl někdo zájem, je možné moduly na dotaz získat i u nás, jelikož je také aktivně využíváme a máme jich dost.


Obr. 4: Moduly DC/DC regulátorů s LM2596 z eBay

Kromě napájení je samozřejmě nutné propojit s PC také piny rozhraní UART. K tomuto účelu lze použít libovolné RS232/UART TTL převodníky s napětím 3,3V, nebo ještě lépe USB/UART převodníky s obvody CP2102, které jsou rovněž dostupné na eBay, nebo prostřednictvím našeho eShopu. My pro experimentování použijeme převodník PU232F, který je vybaven USB Micro konektorem.

Úplné schéma prvního zapojení modulů PGSM je uvedeno na následujícím obrázku.


Obr. 5: Schéma zapojení modulu PGSM

Zapnutí modulu PGSM
Jakmile máme modul zapojen podle předchozího schématu, stačí pouze vložit libovolnou SIM kartu a připojit napájecí napětí. Zapnutí modulu můžeme provést buď pomocí pinu POWER_ON, nebo pomocí přímo k tomu určenému tlačítku na desce modulu PGSM, které stačí stisknout na dobu alespoň 5s.

Na PC nyní spustíme libovolný program pro komunikaci se sériovým portem, jako jsou například Terminál z Windows, 232 Analyzer, HW Setup, Putty a spousta dalších volně dostupných aplikací, pomocí kterého budeme s modulem komunikovat. V terminálu nastavíme klasické parametry 9600, N, 8 bez hardwarového řízení toku dat (jinak bychom také museli propojit piny RTS a CTS).

Pokud je vše v pořádku, měla by nám na modulu nyní červená LED blikat v intervalu cca. 2s a na povel AT<enter> modul musí odpovědět OK.


Obr. 6: Ukázka zapojení modulu

První povely a konfigurace
Pokud nám vše pracuje jak má, můžeme pokračovat v konfiguraci modulu. Nyní si tedy vyzkoušíme pár základních povelů a nastavení. Všechny AT příkazy lze přitom psát jak malým tak velkým písmem a každý jednotlivý povel musí být zakončen klávesou ENTER.

Zapnutí / vypnutí echo
Echo, nebo-li opakování zasílaných povalů není obvykle potřeba a navíc abychom mohli barevně odlišit námi psané (červené) a přijímané (černé) zprávy, provedeme jeho vypnutí. K tomu slouží povely ATE0 pro vypnutí a nebo ATE1 pro zapnutí echa.

ATE0

OK

Základní informace o modulu
Pomocí následujících povelů získáme základní informace o modulu, včetně IMEY a kompletního přehledu konfigurace.

ATI (informace o modulu)

Quectel_Ltd
Quectel_M10
Revision: M10ER01A06W32

OK
AT+GSN (IMEY)

861074122352982

OK
AT+QCCID (CCID)

8942020399205119982F

OK
AT+CIMI (IMSI)

230029000331436

OK

Dále by nás mohl zajímat ještě povel AT&V, který slouží k úplnému výpisu aktuální konfigurace modulu.

Zjištění síly signálu a operátora
Pokud se nám modul přihlásil do sítě (předpokládejme samozřejmě vypnutý PIN), můžeme si tento stav snadno ověřit pomocí jednoduchých povalů. Rovněž můžeme ověřit dostupnost GPRS sítě a samozřejmě také sílu signálu.

AT+CREG?

+CREG: 0,1
(1 = úspěšná registrace do GSM)

OK
AT+CGREG?

+CGREG: 0,1
(1 = úspěšná registrace do GPRS)

OK
AT+CSQ (síla signálu)

+CSQ: 28,0

OK
AT+COPS? (informace o síti)

+COPS: 0,0,"EUROTEL PRAHA"

OK

Volání a zavěšení
Základním AT povelem pro zahájení volání je ATD a ATH pro konec, což je koneckonců rovněž standard pro většinu modemů. Pokud tedy chceme vytočit nějaké číslo, stačí zadat:

ATD00420723846377; (vytočení libovolného čísla)

OK
ATH (zavěšení)

OK

A naopak, pokud se někdo snaží dovolat na náš modul, je nám to oznámeno opakovaným zasílám zprávy RING, přehráváním melodie do zvukového výstupu a sepnutím pinu RI na zem (v klidovém stavu jsou na pinu RI 3,0V). V tom okamžiku můžeme hovor přijmout zasláním povelu ATA, nebo odmítnout opět povelem ATH.

RING (vyzvánění)

RING

RING
ATA (přijmutí hovoru)

OK
ATH (zavěšení)

OK

Mimo jiného je však možné například pomocí ATS0 nastavit i automatické zvednutí hovoru po určitém počtu zazvonění (zpráv RING), což se může využít především u různých automatických a bezpečnostních systémů.

To už ale předbíháme. Úplný přehled možností volání a SMS bych rád uvedl v samostatné kapitole, v příštím pokračování seriálu o GSM modulech.

Dostupnost a cena:
Jak moduly M10 společnosti Quectel, tak i uvedené PGSM jsou dostupné skladem prostřednictvím našeho eShopu a to na stránkách PGSM – GSM/GPRS modul s M10 nebo M10 QUECTEL. Cena PGSM představuje součet ceny M10, desky s plošnými spoji s potiskem, SMA konektoru a dalších součástek.

Dále jsou k dispozici rovněž i uvedené PU232F – USB/RS232 UART převodníky, SMA Antény 2J010 od společnosti 2J, které umožní bezproblémový příjem i za zhoršených příjmových podmínek, napájecí zdroje a další příslušenství.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Domovská stránka výrobce v českém jazyce
GSM modul Quectel M10
Dokumentace k GSM/GPRS modulu M10

PGSM – GSM modul s M10 v našem eShopu
M10 QUECTEL v našem eShopu
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
PU232F a PU232S - Převodníky USB/RS232GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 12. 11. 2013 v 08:48 zaslal host
pokračování
A bude mít článek slíbené pokračování?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
AS433 AUREL
Anténa vertikální 433.92MHz, 50 ohmů, max. 50W, s koaxiálním kablíkem
od 189 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007