. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Ochrana výkonových LED
29. června 2015 - 5:50 | Pandatron | Ochrana výkonových LED | Komentářů: 0  

Ochrana výkonových LED

Ruku v ruce s tím, jak postupně klesají ceny výkonových LED, jsou konstruktéry stále častěji využívány v návrzích jejich produktů, zejména z oblasti osvětlovací techniky.

Ruku v ruce s tím, jak postupně klesají ceny výkonových LED, jsou konstruktéry stále častěji využívány v návrzích jejich produktů, zejména z oblasti osvětlovací techniky. LED diody přitom mají pověst neúnavných pracovníků, které není třeba vyměňovat a které vyžadují jen malou daň z hlediska výkonu. Nicméně konstruktér, přesto že je dobře obeznámen s LED diodami v jejich původní roli optických indikátorů, často podceňuje potřebu jejich elektrické ochrany. Zejména pak v případě, kdy jsou LED využívány v nových, drsnějších aplikací, především venkovním prostředí.

Navzdory své pověsti dobré účinnosti a vynikající spolehlivosti, jsou LED diody vlastně křehká zařízení, citlivá na poškození přechodovým stavy a napěťovými rázy. Navíc pro aplikace, ve kterých jsou LED řetězce napájeny spínanými zdroji (SMPS), také i sám napájecí zdroj potřebuje zajistit účinnou ochranu proti zkratu na výstupu.

Aplikační poznámka společnosti Littelfuse přibližuje možnosti ochrany proti zkratu celé části návrhu LED produktu. Součástí dokumentu je navíc také několik praktických konstrukčních tipů a návodů na použití ochranných prvků, včetně diod, MOV či otevřených LED chráničů.

Problém: Ohrožení spolehlivosti LED
LED je ve své podstatě diodou s jedním PN přechodem, který je schopen emitovat světlo ve chvíli, kdy je zapojen v propustném směru a prochází jím proud. Hlavní příčiny selhání LED jsou vždy buď mechanické a tepelné povahy. Vlivem teplotních cyklů, tepelných rázů a LED pracujících při vysokých teplotách dochází ke stárnutí spojů. Jak kov v průběhu času oxiduje a následně křehne, stoupá s tím pravděpodobnost výpadku některé z LED světelného řetězce. Další příčinou přerušení LED obvodu pak může být také elektrostatický výboj (ESD) nebo přepětí vyvolané zásahem blesku v blízkém okolí.

Řešení: Tříbodová ochrana obvodu
V každé osvětlující sestavě s LED existují tři části, které vyžadují ochranu proti zkratu: AC obvod před usměrněním, DC sekce a samozřejmě také samotné LED.

Více informací naleznete v aplikační poznámce Littelfuse.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

Aplikační poznámka Littelfuse
Jak na ochranu Ethernetového rozhraníGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M66 QUECTEL
Quad-Band GSM/GPRS SMD modul s Bluetooth a rozměry 15,8 x 17,7 mm.
Skladem od 289 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007