. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Návrh vysílačů s D/A převodníky
21. dubna 2017 - 6:35 | Pandatron | Návrh vysílačů s D/A převodníky | Komentářů: 0  

Návrh vysílačů s D/A převodníky

Nástup vysokorychlostních digitálně-analogových převodníků (DAC) s rozlišením od 12- do 14-bitů umožňuje konstrukci dříve nemyslitelných aplikací rádiových vysílačů.

Nástup vysokorychlostních digitálně-analogových převodníků (DAC) s vysokým rozlišením (od 12 do 14-bitů) umožňuje konstrukci dříve nemyslitelných aplikací, jako jsou vysílače, využívající přímého modulačního schéma. Zde je modulovaný signál generován přímo na své základní (vysílací) frekvenci. Aplikační poznámka AN5446 společnosti Maxim Integrated přibližuje možnosti přímého vzorkování VF signálu pomocí DAC převodníků a vývoj systémů komunikační infrastruktury a vysokorychlostních metalických aplikací.

Moderní vysokorychlostní digitálně-analogové převodníky (DAC), které nabízejí rozlišení až 12- nebo 14-bitů, poskytují základ novým typům vysílačů využívajících přímého modulačního schéma. V takových konstrukcích je modulovaný přenosový signál generován přímo na své základní frekvenci. Až dosud byl tento přístup používán pouze pro generování přenosu pro kvadraturně-amplitudově modulované (QAM) nosné signály v televizních kabelových systémech, nebo pro generování mezifrekvenčních signálů pro mikrovlnné systémy využívané v radarových zařízeních a vojenských komunikačních systémech. Nyní další vývoj umožnil použít tyto rádiové frekvenční (RF) převodníky u jiných typů komunikačních systémů.

Moderní CMOS RF DA převodníky s rozlišením 12 až 14 bitů nabízejí obnovovací frekvenci vyšší než 4Gsps. Společně s částí pro zpracování signálu, která rovněž využívá CMOS technologie, je tedy možné digitálně vytvářet přenos signálu na frekvenci až 2 GHz!


Obr. 1: Blokové schéma analogového QAM vysílače

Na obr. 1 je typický blokový diagram analogového vysílače QAM signálu. K vytvoření několika přenosových QAM kanálů je tedy nutné použít několik samostatných vysílacích řetězců a směšovaců. Kromě toho musí být každý RF modulátor vybaven svým vlastním syntezátorem. Navíc při návrhu pak nesmíme zapomenout ani na skutečnost, že každý funkční blok má své vlastní tolerance součástek, vliv teploty, přechodové ztráty atd., které musí být též při konfiguraci systému vzaty v úvahu.


Obr. 2: Blokové schéma digitálního QAM vysílače s RF DAC

Naproti tomu je na obr. 2 uvedeno blokové schéma digitálního QAM vysílače. Výhodou je, že generování klidně i 32 QAM kanálů nevyžaduje kombinaci několika vysílacích bloků a vše zvládne jediná vysílací sestava. Přenosová cesta je zde složena z RF DAC s následným filtrem a VGA. Tím došlo rovněž k eliminaci jinak nutných RF modulátorů a syntezátorů, používaných jinak v každé větvi systému.

Více informací je k dispozici v aplikační poznámce Direct-Sampling DACs in Theory and Application.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Direct-Sampling DACs in Theory and Application ke staženíGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232R - modul, převodník USB-UART
Modul s obvodem nové generace FT232RQ - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 390 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007