. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Pojistky Polyswitch série miniSMD ochrání nejen jednou

Pojistky Polyswitch série miniSMD ochrání nejen jednou

Vratné pojistky jsou velmi užitečným doplňkem, výrazně zvyšujícím bezpečnost zařízení.

Polyswitche poskytují velkou službu při ochraně zařízení, kde se chovají jako "resetovatelné" pojistky. Mnohdy je vhodné nebo nutné použít v zařízení pojistku, ale relativně velké pouzdro na pojistku prostě není kam umístit (nebo by kazilo design zařízení) a použít držák na DPS také nechceme, protože by zařízení muselo být koncipováno jako otevíratelné uživatelům.. Tehdy a nejen tehdy je ideálním řešením použít polyswitch. Takové "pojistky" jsou dostupné od různých výrobců (např. i pod názvy Polyfuse, Multifuse), Polyswitch je obchodní název společnosti TE Connectivity/Raychem, která představuje špičku v daném segmentu.

  • Vše o této značce na jedné stránce...
  • Oblíbené automobilové relé V23084 v nové podobě
  • Automobilové relé, které zvládne 70 Ampér

V principu je polyswitch PTC rezistor s polymerovou strukturou, navrženou pro velkou změnu odporu v úzkém teplotním rozsahu. Vodivé částice jsou rozptýleny v amorfním polymeru, který při vyšší teplotě mění svou stukturu, zvětšuje svůj objem a tak dochází k rapidnímu zvýšení odporu součástky. V tomto bodě téměř skokové změny odporu (Tripping point) dochází k tak vysokému nárůstu odporu, že zbytkový proud, který prochází přes polyswitch je prakticky zanedbatelný a nezpůsobí poškození chráněného obvodu. Každý polyswitch má definován přídržný proud (I hold), nominální odpor při dané teplotě a vypínací proud (I trip). Průchodem proudu se polyswitch zahřívá (I2R), až při určitém proudu dosáhne hranice, při které dochází k výraznému zvýšení jeho odporu. Přesný proud, při kterém dojde k této změně, je pochopitelně závislý i na okolní teplotě (při vyšší teplotě postačí menší proud). Toto chování je přehledně zobrazeno na přiloženém grafu (Fig.4). V regionu A je polyswitch vypnutý (TRIPPED) a zařízení je odpojeno. V regionu B je polyswitch při jakékoliv kombinaci proudu a teploty okolí ve stabilním vodivém stavu. V regionu C může komponent takříkajíc "kdykoliv" vypnout a záleží na konkrétní hodnotě odporu daného kusu, jak se bude chovat.

Navzdory této možná zdánlivé komplikaci je výběr správného polyswitche poměrně jednoduchý. Pokud chceme mít jistotu, že komponenta snese daný proud (bez vypnutí) v širokém teplotním rozsahu, zvolíme polyswitch s o něco vyšším Ihold. Pokud předpokládáme, že zařízení bude pracovat např. pouze při pokojové teplotě a negeneruje hodně tepla, je možné zvolit Ihold blíže k žádoucímu uzavíracímu proudu. Třeba zmínit, že různí výrobci deklarují Ihold mírně odlišně, resp. udávají jako hlavní paramatery I trip atd. Proto je vhodné při porovnávání různých typů od různých výrobců prověřit si, jak je daný parametr definován.

Základní vlastnosti a výhody:

  • Vratné pojistky pro trvalou ochranu obvodů
  • Úspora nákladů na výměnu pojistek
  • Miniaturní SMD pouzdro 1812
  • Vhodné pro strojové osazování
  • Široký výběr typů pro různé proudy

V mnoha případech může být výhodou, že polyswitch ke svému ohřátí a případnému přechodu do stavu vysokého odporu potřebuje určitý čas. Proto krátkodobě zvýšený proud - např. při rozběhu zařízení nezpůsobí okamžité vypnutí. Celkově je však polyswitch dost rychlou součástkou a při tvrdém zkratu se např. typ MINISMDC020F-2 (RF1335-000) vypne za necelých 10ms.

Z naší nabídky jste dosud mohli znát polyswitche zejména ve verzi s vývody (THT). Nyní jsme mezi standardní nabídku přidali i malé SMD verze - miniSMD, ideálně vhodné do aplikací, kde není je prostor navíc. Jde o typy MINISMDC014F-2 (RF1334-000), MINISMDC020F-2 (RF1335-000) a MINISMDC050F-2 (RF1403-000), s Ihold proudy 0,14A, 0,2A a 0,5A/60V. Jejich miniaturní rozměry 4,7x3,4x0,9mm (SMD 1812) skutečně šetří prostor a SMD pouzdro umožňuje automatizované osazování.

Detailní informace Vám poskytne dokument Polyswitch Fundamentals jakož i katalogové listy SMDC014F, SMDC020F a SMDC050F. V přehledu SMD Polyswitch najdete i doporučené typy pro různe aplikace.

V případě zájmu o jakékoliv produkty z portfolia TE Connectivity nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.cz.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Domovská stránka firmy SOS electronic

Pojistky Polyswitch série miniSMD ochrání nejen jednou
Dokument Polyswitch Fundamentals
MINISMDC020F-2 (RF1335-000)GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 03. 03. 2015 v 00:18 zaslal host
Nedoporučuji
Než zareaguje, polovodiče hoří...


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth relé BTREL1
Modul Bluetooth relé BTREL1 s jedním výstupem umožňuje ovládání libovolných systémů pomocí bezdrátového rozhraní.
Skladem od 690 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007