. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
400VA AC stmívač
12. listopadu 2013 - 4:24 | Pandatron | 400VA AC stmívač | Komentářů: 0  

400VA AC stmívač

Projekt jednoduchého triakového AC stmívače nalezne své uplatnění při řízení výkonu libovolné odporové zátěže.

Projekt jednoduchého triakového AC stmívače nalezne své uplatnění při řízení výkonu libovolné odporové zátěže, jako jsou kupříkladu žárovky, topná tělesa a další. Max. zátěž na výstupu je 400VA.


Obr. 1: 400VA AC stmívač

Tyto obvody se často vyskytují v řadě levných komerčních stmívačů, kde zajišťují spolehlivou regulaci výstupu až do hodnoty jmenovitého výkonu.


Obr. 2: Schéma zapojení

Obvod využívá řízení fáze vstupního napětí 230 VAC umožňuje nastavení zatížení do hodnoty menší než 360° - plného sinusu. Připojená zátěž tak dostává napětí po kratší dobu než je celá sinusoida, čímž je omezen celkový výkon.

Ovládání zajišťuje potenciometr R2, který spolu s kondenzátorem C2 tvoří klasický časovací RC článek (R1-R2 a C2). Napětí na C2 stoupá tak dlouho, dokud nedosáhne hodnoty průrazného napětí diaku D1, přes který následně dojde k aktivování triaku T1. Od této chvíle je triak sepnut a do obvoduzátěže dodává proud až do konce aktuální sinusovky.


Obr. 3: Průběh vstupního a výstupního napětí

Více informací: 400VA AC Light DimmerGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MICRO - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007