. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
V nové laboratoři si studenti vyzkouší, jak uvést do provozu moderní řídicí systémy

V nové laboratoři si studenti vyzkouší, jak uvést do provozu moderní řídicí systémy

Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni a společnost ABB dnes společně slavnostně otevřely novou laboratoř výkonové elektroniky se zaměřením na regulaci a řízení. V České republice se jedná o zcela unikátní laboratoř, která studentům umožní simulaci moderních řídicích systémů jako v běžných průmyslových provozech.

Nová laboratoř dává studentům možnost seznámit se komplexně s problematikou realizace moderních řídicích systémů, běžně používaných v průmyslových provozech. Budou si moci projít všemi klíčovými oblastmi při uvádění takového řídícího sytému do provozu, jako je například konfigurace čidel, vytváření aplikací nebo monitorovacího a ovládacího rozhraní dispečinku. „Cílem je maximálně prakticky využít a skloubit znalosti fyziky, matematiky, regulační techniky a elektrických pohonů se současným zapojením pozorovacích schopností, selského rozumu a fantazie – jinými slovy rozvíjet inženýrského ducha,“ vysvětlil Jan Molnár z katedry elektromechaniky a výkonové elektroniky.

„Společnost ABB poskytla zcela zdarma většinu klíčového vybavení laboratoře a díky této téměř milionové investici bude studentům k dispozici reálná regulovaná soustava, která má reálné fyzikální vlastnosti – je v ní možné například vyvolat poruchu, na kterou musí reagovat regulační systém. Realizace proběhla ve spolupráci ABB se ZČU, která také poskytla část technického vybavení,“ uvedla Lucie Jandová, ředitelka marketingové komunikace a PR.

V současnosti je výuka zaměřena spíše na programování relativně jednoduchých úloh z oblasti řízení – např. řízení výtahu, což je dáno zejména dostupnými didaktickými pomůckami. V nově vybudované laboratoři se studenti budou moci věnovat plnohodnotným úlohám z oblasti měření a regulace nebo se zabývat například detaily typu průmyslových sběrnic apod. Z didaktického hlediska je důležité, že se jedná o velmi dobře pozorovatelnou soustavu s poměrně velkou variabilitou.

„Nová laboratoř nabízí jedinečnou možnost zaměřit se na základní typy regulačních úloh, které se běžně vyskytují v průmyslu, např. regulaci hladiny, průtoku či tlaku, s využitím různých senzorů
a komunikačních protokolů. Jeden úkol je možné řešit několika různými způsoby a posléze porovnávat rozdíly v jejich účinnosti a hlučnosti,“ dodává Molnár.

Laboratoř se bude využívat při výuce předmětů Průmyslová elektrotechnika a mechatronika, Aplikovaná teoretická elektrotechnika a Regulační technika.

Zdroj: Západočeská univerzita
GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - převodník USB-RS232, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB/RS232 Full pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 240 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007