. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
USB / RS485 adaptér
24. března 2015 - 7:33 | Pandatron | USB / RS485 adaptér | Komentářů: 0  

USB / RS485 adaptér

Konstrukce miniaturního USB / RS485 integrovaného adaptéru s obvodem od společnosti FTDI.

Kdo někdy pracoval na vývoji zařízen s diferenciálním rozhraním RS485/422, jistě se setkal s problémem ladění a monitorování přenosu. K tomuto účelu je dnes na trhu dostupná celá řada USB/RS485 převodníků, například s obvody FTDI FT232RL jsou jednoduchá řešení dostupná na eBay v ceně pouhých 140 Kč, případně obdobná řešení, s možností jednoduché konfigurace a zapnutí terminačních rezistorů, typu SB485 společnosti Papouch v ceně téměř 3000 Kč.


Obr. 1: Příklad USB / RS485 převodníky z eBay

Podobně tak i konstrukce, za jejímž návrhem stojí Ethan Zonca ze serveru protofusion.org, využívá jediného integrovaného obvodu FTDI typu FT230XS. Obvody FT230XS patří do jedné z nejmladších rodin USB převodníků, konkrétně se jedná o převodníky na sériová rozhraní typu RS232/RS422/RS485. V systému jsou podporovány jak D2XX ovladači, tak mohou vytvořit virtuální sériový port s přenosovou rychlostí až 3 Mbit/s. Obvody jsou dnes velmi rozšířené a velmi rychle nahradili starší obvody řady FT232RL.


Obr. 2: Modul USB / RS485 adaptéru s obvodem FTDI

Pro spojení s diferenciálním rozhraním typu RS485 je pak v konstrukci použit obvod SN75176 společnosti TI. Tyto obvody jsou v daném typu konstrukcí rovněž velmi časté a například v GM jsou dostupné v ceně pouhých 8 Kč. Samozřejmě však nic nebrání použití i jiného typu převodníků, kompatibilního s danou aplikací a úrovní napájecího napětí.

Pro spojení s USB portem PC je určen Mini-USB konektor v SMD provedení a spojení se sběrnicí zajišťuje naopak klasický 8P8C (RJ45) konektor. Vlevo od USB portu jsou umístěny dvě indikační LED (Rx a Tx) a u druhého konektoru je bílá LED, indikující přítomnost napájecího napětí.


Obr. 3: Přední pohled na modul USB / RS485 převodníku

Konektor RJ45 je kompatibilní s architekturou DMX a pomocí pájecích propojek na pravé straně konektoru lze na piny č. 4 a 5 jednoduše přivést napětí 5 V. Přivedením tohoto napětí se sice zruší kompatibilita s DMX, ale lze tak jednoduše svá zařízení napájet přímo po sběrnici.

Piny diferenciálního převodníku, které jsou určeny pro řízení vysílání a příjmu dat po sběrnici, jsou připojeny k CBU pinům obvodu FTDI, což umožňuje automatické řízení přepínání příjem/vysílání přímo FTDI obvodem. Piny je před prvním použitím nutné nakonfigurovat pomocí jednoduchého nástroje FT-PROG.


Obr. 4: Boční pohled na adaptér RS485 s připojenými kabely

V přiloženém archivu jsou uloženy všechny soubory potřebné ke stavbě převodníku, včetně schéma zapojení, motivu DPS s rozmístěním součástek, konfiguračního XML souboru pro FTDI obvod i kompletních výrobních dat (Gerber).

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora
Open Hardware USB to RS485 Adapter
Archiv výrobních souborůGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB I/O modul s MCP2200
Malý modul USB I/O a UART s obvodem Microchip MCP2200
Skladem od 243 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007