. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Referenční návrh: použití VFD displejů
17. brezna 2017 - 8:12 | Pandatron | Referenční návrh: použití VFD displejů | Komentářů: 0  

Referenční návrh: použití VFD displejů

Následující referenční návrh ukazuje možnosti řešení návrhu měniče napětí, potřebného pro provoz VFD displejů (Vacuum Fluorescent Display), který je navíc vhodný i pro použití v oblasti automobilového průmyslu.

Následující referenční návrh ukazuje možnosti řešení návrhu měniče napětí, potřebného pro provoz VFD displejů (Vacuum Fluorescent Display), který je navíc vhodný i pro použití v oblasti automobilového průmyslu. Součástí referenčního návrhu je mimo jiné kompletní schéma a seznam součástek, měření měniče s/bez připojené zátěže a výsledky i dalších zkoušek.

Základní představení VFD
Vakuový fluorescenční displej ( VFD ) je typ displeje, který je stále hojně používán v produktech spotřební elektroniky, jako jsou videorekordéry, Set-top boxy, ale i autorádia či mikrovlnné trouby. Na rozdíl od displeje z tekutých krystalů (LCD), VFD produkuje velmi jasné světlo s jasným kontrastem a velice snadno může být navíc vyroben pro zobrazení různě barevných prvků. Stejná technologie se vztahuje na katodové i tzv. nixie trubice, známé především ze starých typů elektronických budíků. Další velkou výhodou VFD displejů, ve srovnání s LCD, je provoz i při teplotách hluboko pod bodem mrazu, což je ideální pro aplikace provozované v chladném a venkovním prostředí.


Obr. 1: Schéma zapojení referenčního návrhu napájecího zdroje s FSW = 22kHz

Klasický VFD displej se skládá ze tří základních elektrod - katodových vláken, anody (fosforu) a mřížky, které jsou pod vysokým vakuem zataveny ve skleněné baňce. Katodu obvykle tvoří síť velmi jemných wolframových drátků, potažených oxidy kovů alkalických zemin, které jsou následně zdrojem emitujících elektronů. Mřížky, stejně jako v případě klasických elektronek, jsou tvořeny tenkou kovovou mřížkou, která řídí a usměrňuje elektrony emitované z katody. A konečně anody jsou tvořeny vodivými elektrodami, na které jsou naneseny jednotlivé znaky, ikony a symboly z fosforu.

Při provozu jsou kladným potenciálem na mřížce a anodě elektrony emitované z katody urychlovány a při konečné srážce s anodou vybudí fosfor k vyzáření světla. Požadovaných světelných vzorů lze dosáhnout jednoduchým řízením pozitivního nebo negativního potenciálu na každé mřížce a anodě. Na rozdíl od LCD displejů zde anoda i mřížka vyžaduje DC (regulované) napětí, aby se zabránilo nežádoucímu blikání displeje. Ovšem pro řízení velkých VFD displejů se na katodě používá střídané napětí, které je schopno zabránit skokové změně jasu, tj. rozdíl v jasu z jedné strany displeje na druhou. Výrobci displejů je doporučován frekvenční rozsah od 20 do 200 kHz, čímž se zabraňuje vzniku slyšitelného šumu a chvění.


Obr. 2: Průběhy napetí a proudu na Q1

Konstrukční parametry a nastavení:
Uvedený referenční návrh představuje obvody MAX15005 společnosti MAXIM Inc. jako napájecí regulátory optimalizované pro automobilové a VFD aplikace. Schéma regulátoru bylo navrženo tak, splňovalo následující specifikace :

 • VIN: 9V do 16V kontinuálních , 5.5V až 40V přechodně
 • VANODE: 77VDC ± 10 % při 18 mA (typicky), 58 mA (max)
 • VGRID: 55VDC ± 10 % při 14 mA (typicky), 41 mA (max)
 • VFILAMENT: 3.1VAC ± 10 % při 350 mA (typicky), 385 mA (max)
 • Zvlnění: 77V : 1VP - P , 55V : 0.5VP - P
 • Regulace výstupu, VIN = 9V až 16V :
  - Vanode = ± 3 %
  - Vgrid = ± 3 %
  - Vfilament = ± 5 %
 • Regulace zátěže : (viz sekce níže : regulace Line /zátěže)
 • Spínací frekvence: 22kHz
 • Teplota : -40 °C až 125 °C

Schéma pro výše uvedené specifikace je uvedeno na obr. 1. V tomto návrhu je obvod MAX15005B použit v konfiguraci typu flyback, pro získání tři výstupních napětí.

Více informací naleznete v aplikační poznámce Vacuum Fluorescent Display (VFD) Reference Design for Automotive Applications.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů

Vacuum Fluorescent Display (VFD) Reference Design for Automotive Applications
MAX15005 - 4.5V to 40V Input Automotive Flyback/Boost/SEPIC Power-Supply Controllers
Data Sheet MAX15005GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s externí anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o konektor pro připojení externí ziskové antény.
Skladem od 389 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007