. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Do srdce elektrárny! Stáli jsme na stroji, zavážejícím jaderné palivo

Do srdce elektrárny! Stáli jsme na stroji, zavážejícím jaderné palivo

V rámci odstávky 4. reaktorového bloku, která v JE Dukovany probíhá od začátku prosince, se členům Občanské bezpečnostní komise (OBK) dostalo výjimečného pozvání - podívat se na proces zavážení paliva přímo na reaktorovém sále a dokonce přímo ze zavážecího stroje.

„Měli jsme možnost sledovat při práci stroj na zavážení paliva do reaktoru. Neméně zajímavým byl i vlastní pohled do reaktoru, do bazénu skladování paliva a do boxu, ve kterém se použité palivo ukládá do kontejneru Castor. Navštívit sklad s čerstvým palivem, to bylo dalším z překvapení, které pro nás v elektrárně připravili. Už na první pohled je zřejmé, že všechny prováděné práce mají svůj přesný řád a postup.“

Miroslav Křišťál, starosta obce Dukovany, který je v OBK členem za oblast Personál, si tuto mimořádnou příležitost také nenechal ujít. „Být na reaktorovém sále je samo o sobě velmi zajímavé. Ovšem stát na zavážecím stroji a dívat se na to, jak kazety zajíždějí pěkně na své místo, bylo přímo dech beroucí. Představa té obrovské potenciální síly pod vámi je těžko v ten moment vyjádřitelná“.

OBK navštěvuje jadernou elektrárnu pravidelně, kontroluje a hodnotí ji nejen na základě informací a zpráv, které od provozovatele dostává, ale právě díky návštěvám provozu, si může udělat vlastní úsudek a ten pak zprostředkovat občanům regionu i celé veřejnosti.

„Je určitě obrovským pozitivem pro nás členy OBK, že tyto možnosti máme a hlavně, že jich využíváme. Samozřejmě není vždy jednoduché napasovat program na neúprosně letící čas, který obzvláště v adventní době před koncem roku nabírá ještě větších obrátek," říká starosta Dukovan, jejíž jméno elektrárna nese.

Provoz bloků:

  • blok 100% 504MW
  • blok 100% 500MW
  • blok 100% 503MW
  • blok 0% - Odstávka

Členy OBK jsou starostové a zastupitelé z 20 km okolí JE Dukovany. Jsou vysláni sdružením Energoregion 2020, Ekoregion 5 a obcemi Dukovany a Rouchovany. Tým OBK je doplněn specialisty z Jaderné elektrárny Dukovany. Specializují se na různé obory činností, podle nich jsou rozděleni do sedmi oblastí, ve kterých se dále vzdělávají a školí. Hlavním úkolem komise je provádění nezávislé občanské kontroly provozu jaderných zařízení, jejich srovnání s odpovídající mezinárodní praxí a informování veřejnosti o těchto poznatcích. Zajímá se i o energetickou budoucnost lokality a úzce spolupracuje s ostatními jadernými sdruženími doma i v zahraničí.

Zdroj: ČEZGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232R - modul, převodník USB-UART
Modul s obvodem nové generace FT232RQ - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 390 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007