. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Laserový terminál družice Alphasat zamířil na cíl

Laserový terminál družice Alphasat zamířil na cíl

Laserový komunikační terminál družice Alphasat správně identifikoval svůj cíl na pozemní stanici ESA v Tenerife na Kanárských ostrovech. Stalo se tak 4. listopadu 2013: tím bylo prokázáno, že je možné přesně zamířit na bod vzdálený přes 36 tisíc kilometrů.

Do „iluminačního testu“ se zapojil terminál vysílající laserový paprsek z geostacionární oběžné dráhy, který zasáhl pozemní senzory. Šlo o závěrečnou fázi přejímky tohoto zařízení, která zhodnotila jeho stav a připravenosti pro další sérii testů: spojení s pozemními stanicemi a výměnu dat.


Obr. 1: Laserový komunikační terminál družice Alphasat v akci

Zařízení TDP1 (Technology Demonstration Payload) je systém postavený německou firmou TESAT a vymyšlený v letecko-kosmickém středisku DLR. Bude demonstrovat použití laserových technologií pro sběr informací z těles na nízkých oběžných drahách a jejich předávání do pozemních stanic skrze družice na geostacionárních drahách.

Lasery jsou totiž mnohem rychlejší pro předávání velkých objemů dat: tento terminál je přitom schopen zpracovat až 1,8 Gbit/s. Což je zhruba pěttisíckrát více, než průměrná kapacita vysokorychlostních domácího internetového připojení. Terminál navíc umožňuje sběr a přeposílání z vícero družic na nízké dráze bez většího množství drahých pozemních antén.


Obr. 2: Laser z pozemní stanice v Tenerife

„Laserová komunikace otevírá cestu k budoucí velkokapacitní telekomunikaci,“ uvádí Christoph Hohage z DLR. „Obchodní potenciál je přitom obrovský. Evropské znalosti přitom povedou k lepším službám pro uživatele širokopásmového spojení a k vytvoření vysoce odborných míst po celé Evropě.“


Obr. 3: Laserový komunikační terminál na družici Alphasat

Zařízení je umístěno na družici Alphasat společnosti Inmarsat. Jde o největší kdy v Evropě vyrobený telekomunikační satelit, jehož hmotnost při startu v červenci 2013 překročila 6,6 tuny. Alphasat je nyní na finální oběžné dráze, když dokončil své testování po startu.

Alphasat je zároveň plodem jednoho z největších partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public–Private Partnerships), protože nezapojuje jen ESA, Inmarsat a evropský průmysl, ale také trojici dalších technologických demonstračních zařízení.


Obr. 4: Detekce signálu TDP1 na Tenerife

„Tento mezník je významný nejen pro Alphasat, ale také pro budoucnost evropských telekomunikačních družic,“ vysvětluje vedoucí telekomunikačních družicových programů v ESA Stephane Lascar.

„Jde o předchůdce systému EDRS, European Data Relay System, který bude zajišťovat přenos dat především pro čtyři družice dálkového průzkumu Země Sentinel.“

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 01. 10. 2014 v 20:30 zaslal host
Bez titulku
Bylo by zajímavé vědět jaký je průměr toho paprsku při dopadu na zem.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232E - Převodník USB / sériový port (UART), modul
Kompaktní a jednoduše použitelný modul datového převodníku do USB portu.
Skladem od 199 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007