. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Srovnání dostupných DC/DC modulů
9. února 2015 - 2:15 | Pandatron | Srovnání dostupných DC/DC modulů | Komentářů: 0  

Srovnání dostupných DC/DC modulů

Srovnání a výsledky měření na trhu dostupných modulů DC/DC regulátorů z eBay, DX a dalších serverů.

Dnes je na trhu k dostání nepřeberné množství typů DC/DC regulátorů a napěťových stabilizátorů, využívajících lineární nebo spínaný pracovní režim. Nejběžnějším typem, se kterým se musel setkat praktický každý z nás, jsou lineární regulátory řady 78xx. Tyto obvody jsou velice snadno použitelné a ke své funkci nevyžadují žádné speciální součástky. Vlastně u naprosté většiny lineárních regulátorů dnes stačí dát jeden kondenzátor na vstupu a jeden na výstup. Vždy si však v příslušné technické dokumentaci ověřte, který typ a jaká kapacita jsou výrobce k obvodu doporučeny. Bohužel, lineární regulátory jsou přes svou velkou jednoduchost také velmi neefektivní a i při malém zatížení jsou obvykle zdrojem poměrně velkého tepla – v závislosti na rozdílu napětí.

Druhým typem zdrojů jsou spínané DC/DC regulátory. Ty jsou sice obvykle zatíženy větším množstvím externích součástek a složitějším návrhem, ten je však vykoupen mnohem větší účinností. Účinnost spínaných regulátorů nezřídka kdy dosahuje hodnot až 98 %, což znamená produkci jen velmi malého odpadního tepla a velmi efektivní provoz. Z toho důvodu jsou také tyto obvody dnes používány prakticky ve všech moderních bateriově napájených zařízeních.

V poslední době se na internetu rozšířila nabídka poměrně široké řady DC/DC regulátorů – hotových modulů. Především na serverech jako je eBay, DX apod. lze v kusové ceně kolem cca. 20 Kč (poštovné je zdarma) objednat například moduly s oblíbenými obvody LM2596-ADJ s nastavitelným výstupním napětím pomocí více-otáčkového trimru. Moduly jsou kompletní, stačí jen přivést vstupní napětí a nastavit úroveň výstupního napětí. Jen pro srovnání, samotné obvody LM2596-ADJ jsou například v GM dostupné za neuvěřitelných 186 Kč (ve standardním provedení s vývody).

Na serveru Bajdi.com vyšel zajímavý článek, popisující právě tyto nejrozšířenější DC/DC moduly. Ke každému typu je k dispozici nejen základní popis, ale také výsledky praktických měření, včetně celkové účinnosti.

Více informací v článku: Testing switch mode voltage regulators

Odkazy & Download:
Testing switch mode voltage regulators
DC-DC regulators
DC-DC Module LM2596GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
XPort XE
Síťový převodník řady Xport, integrovaný do konektoru RJ45
Skladem od 850 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007