. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Frekvenční dělička do 2,4 GHz
20. února 2014 - 7:33 | Pandatron | Frekvenční dělička do 2,4 GHz | Komentářů: 0  

Frekvenční dělička do 2,4 GHz

Externí dělička frekvence až do 2,4 GHz jako doplněk ke konstrukci frekvenčního čítače.

Již je to poměrně dávno, co na našich stránkách vyšel návod na multifunkční frekvenční čítač – měřič kmitočtu, periody, atd. do 1300 MHz. Zařízení bylo od té doby zhotoveno v nespočtu variant a ke vší spokojenosti pracuje již mnohem let. Pro zájemce je článek dostupný na adrese Čítač do 1,3GHz.

Nyní však vyvstal problém, jak měřit kmitočet Rušičky GPS signálu, která pracuje na frekvenci cca. 1,5 GHz. Dělička typu SAB6456, která byla použita v původní konstrukci, končí svou práci na 1,2 GHz a měření ještě vyšších kmitočtů je tak nemožné. Jediným řešením je použití jiné, externí děličky, pracující i na vyšších kmitočtech. Ideálně s rovným (desítkovým) dělícím poměrem, aby se zobrazená frekvence nemusela neustále přepočítávat pomocí kalkulačku a zároveň s podmínkou snadné dostupnosti použitých součástek.


Obr. 1: Vnitřní schéma zapojení obvodu MB506

Řešení tohoto problému nabízejí obvody MB506 společnosti Fujitsu. Jedná se o VF děličku kmitočtu pracující až do frekvence 2,4 GHz, obvykle používanou ve spojení s frekvenčními syntezátory uvnitř bloků PLL (Phase Locked Loop). Obvody mohou být podle hodnoty na svých pinech konfigurovány pro dělení 1/64, 1/128 nebo 1/256 a na svém výstupu si vždy drží logický signál s úrovní 1,6Všš. Mezi nejčastější aplikace přitom patří řízení družicových systémů (DBS), CATV systémům nebo UHF vysílače.


Obr. 2: Schéma zapojení

Obvody MB506 jsou kusově dostupné u většiny velkých distributorů v ceně cca. 150 Kč, ovšem zcela běžně jsou dostupné i prostřednictvím obchodu eBay v ceně dokonce od pouhých 40 Kč (včetně dopravy).
Na následujícím obrázku je schéma zapojení celé děličky do 2,4 GHz. Obvod dělí signál hodnotou 1000, takže pokud je na vstupu signál o frekvenci 2,4 GHz, je na výstupu děličky dostupný TTL signál s frekvencí 2,4 MHz, který již dokáže změřit prakticky libovolný frekvenční čítač.

Obvod MB506 je zde nakonfigurován jako dělič hodnotou :64. Následován je třemi obvody typu 74LS90, kde každý z nich dělí poměrem :2,5. Tímto způsobem je dosíleno celkové hodnoty 1000 (64 x 2,5 x 2,5 x 2,5).

Zdroj: 2.4 GHz pre-scaler

Odkazy & Download:
2.4 GHz pre-scaler
Čítač do 1,3GHzGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB teploměr
Digitální USB teploměr s možností připojení externího čidla, funkcí termostatu se zasíláním e-mailu i přenosem dat na webový server.
Skladem od 500 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007