. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vnitřní/venkovní teploměr s LCD displejem
4. září 2014 - 5:34 | Pandatron | Vnitřní/venkovní teploměr s LCD displejem | Komentářů: 3  

Vnitřní/venkovní teploměr s LCD displejem

Konstrukce digitálního teploměru s DS18B20 umožňuje na dvojřádkovém displeji zobrazit vnitřní i venkovní teplotu.

Konstrukce digitálního teploměru s DS18B20 umožňuje na dvojřádkovém displeji zobrazit vnitřní i venkovní teplotu. Obvod je založen na naprogramovaném mikrokontroléru 16F873A, který s minimálním úsilím zajišťuje veškerou činnost zařízení. Tedy čtení hodnoty ze dvou teplotních čidel, převod na číselnou hodnotu i jejich zobrazení na znakovém LCD displeji. Obvod je napájen stabilizovaným napětím 5V a řízen krystalem o frekvenci 4 MHz.


Obr. 1: Vnitřní/venkovní teploměr s LCD displejem

Pro měření teploty jsou použita dvě čidla DS18B20 s digitálním přenosem informace a kontrolou přenosu pomocí CRC. Tyto teplotní čidla mají přesnost 9-10 bitů a měřicí rozsah od -55 °C až do +125 °C, s chybou pouhých 0,5 °C. Každý snímač je vyroben s unikátním 64-bitovým pořadovým číslem s možností paralelního propojení více čidel. Jejich hodnota však není na obvodech nijak vyznačena. Aby tedy nedocházelo k záměně interního/externího čidla, má zde každý obvod svůj samostatný pin datové sběrnice mikrokontroléru.


Obr. 2: Schéma zapojení teploměru

Pro zobrazení teplot je použit dvojřádkový znakový LCD displej 2 × 16 znaků se standardním řadičem Hitachi HD44780 (nebo kompatibilním). Pro zjednodušení byla v konstrukci použita čtyřbitová komunikace. Pin RW displeje musí být v tom případě uzemněn. Kontrast LCD displeje (pin V0) je možné nastavit pomocí odporového trimru R2 s hodnotou 10k.


Obr. 3: Teplotní senzor DS18B20

Odporovým trimrem R3 je možné nastavit intenzitu LED podsvětlení displeje, pokud ho displej obsahuje. Rezistor R4 má pouze ochrannou funkci, omezuje maximální proud LED při plném vytočení trimru.

Zdrojový kód pro mikrokontrolér i více informací ke konstrukci je k dispozici v samostatném článku na serveru kemisa.es.

Odkazy & Download:
Domovská stránka autoraGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 14. 09. 2014 v 00:49 zaslal host
Pokud pracují čidla na jedné sběrnici
...dá se softwarově ošetřit, aby se nezaměňovala.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007