. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
WAM – nová metoda modulace?
26. února 2014 - 7:04 | Pandatron | WAM – nová metoda modulace? | Komentářů: 0  

WAM – nová metoda modulace?

Nový typ modulačního schéma - modulace WAN nemusí být zase až tak nový. Více o tom poví následující článek.

Nové typy modulací se dnes neobjevují příliš často. Ve skutečnosti se nový typ modulace objeví jednou za několik let … desítek let … protože všechny nové modulační metody byly již dávno vynalezeny. Pamatujte si, že existují pouze tři základní způsoby, jak lze nosnou vlnu modulovat: změnou amplitudy, frekvence nebo fáze. Nebo nějakou kombinací těchto metod. Přičemž naprostá většina užitečných kombinací byla již dávno objevena a dnes je buď používána, nebo upadla v zapomnění (například z důvodu horších vlastností).

Do redakce se nám dostal článek od Loua Frenzela, který popisuje zcela nový typ modulace – Modulace WAM. Jedná se však skutečně o převratnou novinku na poli bezdrátových systémů, nebo se jen výrobce snaží zviditelnit?

Všichni víme, že dnes se v oblasti komunikačních bezdrátových systémů nejčastěji používá modulace QAM - Kvadraturní Amplitudová Modulace. Jde o kombinaci dvou výše uvedených – tedy o kombinaci amplitudové a fázové modulace. Digitální bitové sekvence jsou reprezentovány jako jedinečné kombinace amplitudy a fáze daného nosiče. Tady Například, 64QAM používá 64 různých kombinací amplituda-fáze což představuje jakoukoliv hodnotu 6-bitového slova.

QAM se dnes používá prakticky všude, protože jde o velmi spektrálně efektivní modulační schéma, což znamená, že je možné přenášet více bitů na danou šířku pásma, než v případě jiných modulačních způsobů. Mimo jiné se tak používá v HSPA a LTE OFDM systémech, bezdrátových sítích Wi-Fi, kabelové TV, DSL modemech i široké škále jiných mikrovlnných, páteřních a satelitních systémech. Prakticky se dá říct, že porazit QAM je dnes velmi obtížné a to i navzdory skutečnosti, že pro spolehlivý přenos potřebuje o něco lepší úroveň odstupu signálu od šumu než jaký je průměr a navíc vyžaduje lineární výkonové zesilovací stupně, což znamená vyšší příkon.

Nicméně, nedávno vzniklá společnost MagnaCom oznámila dostupnost dokonalejšího modulačního – WAM, tedy modulace vlnou. Tuto modulaci nenajdete v žádné odborné literatuře a ani samotná společnost zatím o její funkci nezveřejnila žádné bližší informace. MagnaCom si však klade za cíl útočit na vládu QAM a nakonec ji zcela nahradit svou WAM. Společnost tvrdí, že nová modulace je plně zpětně kompatibilní s QAM systémy a nevyžaduje žádnou změnu anténních ani rádiových obvodů. WAM je metoda čistě digitální modulace, která používá stejné analogové a VF obvodů jako QAM.

Jediná zpráva MagnaCom prozrazuje, že by se mělo jednat o jakousi multidimenzionální náhradu QAM: WAM technologie je nové, čistě digitální modulační schéma, využívající spektrální komprese, která vede ke zvýšení spektrální účinnosti. Spektrální komprese umožňuje zvýšení signalizační rychlosti a tím možnost použití nižšího řádu analýzy, což snižuje složitost systému. Poskytuje vlastní rozmanitost v časové a frekvenční oblasti a používá nelineární tvarování signálu. Vzniklé nelinearity jsou digitálně zpracovány až na straně přijímače, což snižuje výrobní cenu a umožnuje použití nižšího výkonu vysílače.

Pokračování zprávy společnosti MagnaCom a více informací k novému typu modulace zveřejnil Lou Frenzel ve svém článku na adrese: A New Modulation Method. Really?

Odkazy & Download:
Domovská stránka MagnaCom
A New Modulation Method. Really?GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232F - převodník USB-UART, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
Skladem od 290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007