. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Galileo pracuje – a pracuje dobře
25. února 2014 - 5:08 | Pandatron | Galileo pracuje – a pracuje dobře | Komentářů: 1  

Galileo pracuje – a pracuje dobře

Galileo je celosvětově první ryze civilní (z hlediska vlastnictví i provozu) operační systém družicové navigace.

Ověřování funkčnosti systému Galileo přímo na oběžné dráze bylo dokončeno: Evropa tak nyní má operační jádro svého vlastního navigačního systému na správném místě. Galileo je celosvětově první ryze civilní (z hlediska vlastnictví i provozu) operační systém družicové navigace.

První čtyři družice byly vyneseny na oběžnou dráhu v letech 2011 a 12. Přitom právě čtyři je nejmenší počet pro poskytování plnohodnotných navigačních služeb.

V následujícím roce byly tyto družice doplněny o rozrůstající se pozemní globální infrastrukturu, která projektu umožnila projít skrze fázi IOV (In-Orbit Validation).


Obr. 1: Sestava čtyř družic Galileo ve vesmíru

„Fáze IOV byla nezbytná k demonstraci budoucích schopností systému, kterých chceme dosáhnout, jakmile bude tento plně operační,“ vysvětluje manažer pozemního segmentu systému Galileo v ESA Sylvain Loddo.

„Jedná se o mezikrok s redukovanou součástí systému, který nám má za úkol poskytnout důkaz, že jsme na správné cestě.“

Dne 12. března 2013 se poprvé potkal kosmický a pozemní segment, když došlo k prvnímu zaměření pozemní lokality. Stalo se tak v Navigační laboratoři ESA v technickém středisku ESTEC (Noordwijk, Nizozemí).

Od tohoto okamžiku umožňovalo generování navigačních vět plné testování schopností systému Galileo. Následovala široká paleta testů, které se konaly po celé Evropě.


Obr. 2: Měření přesnosti navigačních služeb

„ESA a její průmysloví partneři měli týmy v terénu, čímž bylo možné provádět neustálé testy,“ dodává systémový manažer Galileo v ESA Marco Falcone.

„Testovací vozidla najezdila více než 10 tisíc kilometrů, během nichž zachytávala signál – společně s chodci a stacionárními přijímači. Díky tomu bylo během IOV získání mnoho terabajtů dat.“

Co bylo jedním samostatným největším zjištěním z testů? Galileo pracuje – a pracuje tak, jak se očekávalo. Celý nezávislý systém je zkrátka schopný poskytovat kvalitní navigační služby na celé planetě.

Zjištěná přesnost systému Galileo na dvou frekvencích byla v průměru 8 metrů horizontálně a 9 metrů vertikálně, a to v 95 procentech času. Průměrná přesnost času byla deset miliardtin sekundy – a tato hodnota se bude zpřesňovat s tím, jak se do vesmíru dostane více družic a více pozemních stanic bude uvedeno do provozu.

Pro funkci vyhledávací a záchrannou – kterážto bude operovat coby součást existujícího mezinárodního programu KOSPAS-SARSAT – bylo možné 77 procent simulovaných lokalit nouzového volání určit s přesností na 2 km a 95 procent s přesností na 5 km.

Všechna varování jsou detekována a přeposlání do střediska MCC (Mission Control Centre) během půldruhé minuty: požadovaná doba přitom byla deset minut.

„Evropa prokázala během fáze IOV, že jsme konkurenceschopní s nejlepšími mezinárodními navigačními systémy na světě,“ komentuje ředitel ESA pro Galileo a s navigací spojenými aktivitami Didier Faivre.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 02. 03. 2014 v 18:44 zaslal host
přesnost
Prosím opravte si závěr článku "...nouzového volání určit s přesností na 2 km a 95 procent s přesností na 5 km". Nebo myslíte že přesnost navigačního systému +-5km je něco úžasného?. T.M.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007