. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Návrh přijímače s SAW filtrem
9. prosinec 2015 - 7:12 | Pandatron | Návrh přijímače s SAW filtrem | Komentářů: 0  

Návrh přijímače s SAW filtrem

Mnoho aplikací rádiových přijímačů, a to zejména těch pro automobilové centrály a dálková ovládání, vyžadují dobrou citlivost a SAW filtr na vstupu přijímače.

Mnoho aplikací rádiových přijímačů, a to zejména těch pro automobilové centrály a dálková ovládání, vyžadují dobrou citlivost a SAW filtr na vstupu přijímače. Je to z důvodu snadného a zároveň i poměrně levného způsobu snížení možnosti rušení jak zevnitř, tak i z vně automobilu. Ovšem je-li mezi anténou a vstupním IO přidán SAW filtr, dojde vlivem jeho ztrát ke snížení citlivosti přijímače, takže většina aplikací se dnes neobejde bez použití externího diskrétní tranzistoru ve funkci nízkošumového zesilovače (LNA), zařazeného mezi SAW filtrem a vstupním IO.


Obr. 1: Obvod přijímače s vysoko-impedančním SAW filtrem

Mezi hlavní nevýhody takového řešení patří samozřejmě další náklady na kvalitní VF tranzistoru a jeho vnější součástky, i nutnost jeho vypínání ve chvíli, kdy je obvod přijímače v pohotovostním režimu. SAW filtr je navíc připojen přímo k anténě s těžko předvídatelnými a měnícími se vlastnosti, je-li přijímač uspořádán v modulu s jinými prvky. To má za následek horší provozní podmínky SAW, které se neshodují s typickými hodnotami a funkce filtru je tím minimálně zhoršena. Především pokud jde o schopnost odstranění nežádoucích signálů se můžeme snadno dostat na podstatně horší hodnoty, než jaké jsou uvedeny v datovém listu příslušné součástky.


Tab. 1: Základní parametry MLX71121

Těmto problémům se lze však poměrně snadno vyhnout použitím přijímače MLX71120 a MLX71121, které mají ve svém pouzdře osazeny hned dva nezávislé LNA navíc s dobrou vzájemnou izolací. SAW filtr tak může být jednoduše umístěn přímo mezi LNA1 a LNA2. Citlivost přijímače je v tuto chvíli závislá pouze na hodnotách LNA a obvodové prvky mezi LNA1 a LNA2 mohou být zvolena přímo s ohledem na potřeby odpovídajícího SAW filtru, tedy nezávisle na parametrech antény. Díky tomu je i celková odolnost a imunita přijímače mnohem lepší, než v případě, kdy je SAW filtr umístěn před LNA a přímo u antény.


Obr. 2: Obvod přijímače s nízko-impedančním SAW filtrem

Základní parametry SAW filtrů
Některá technická dokumentace pro SAW filtry ukazuje ekvivalentní vnitřní vstupní obvod pro daný filtr, případně ukazuje správné ukončení SAW filtr. Obecně platí, že odpovídající vstupní obvod pro SAW filtr je tvořen paralelním odporem a kondenzátorem. Pokud se v obvodu nachází rovněž i indukčnost, obvykle se jedná o doplněk vnitřní kapacitní a má ukazovat, jak by měl být filtr zakončen.

Více informací k tématu návrhu přijímače s SAW filtrem naleznete v aplikační poznámce: http://www.melexis.com/Assets/MLX7112021-SAW-Filter-5535.aspx

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce obvodů
Přehled distributorů a kontaktů

MLX71120 - 300 to 930MHz FSK/FM/ASK, Multi-Band, Single-Channel, external IF filter
MLX71121 - 300 to 930MHz FSK/FM/ASK, Multi-Band, Single-Channel, internal IF filter
MLX71120/21 SAW Filter - Designing with MLX71120 and MLX71121 receiversGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007