. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Snížení rizika vzniku kosmického smetí z akumulátorů družic

Snížení rizika vzniku kosmického smetí z akumulátorů družic

Během aktivního činnost udržují družici při životě vždy, když se dostane mimo dosah slunečních paprsků, akumulátory. Jakmile ale mise skončí, tytéž akumulátory představují časovanou bombu.

Pravidla snížení rizika spojeného s kosmickým smetím vyžadují – kromě jiného – kompletní deaktivaci zdrojů elektrické energie na palubě družice ve chvíli, kdy její aktivní činnost končí. A to proto, aby se předešlo incidentům s možnou explozí, která by mohla vytvořit mrak úlomků ohrožujících další satelity.

Nyní se nová studie provedená v rámci iniciativy ESA Clean Space (Čistý vesmír) zaměřuje na zhodnocení chování akumulátorů poté, co dojde k vypnutí družice. Má vyhodnotit riziko případného rozpadu a zajistit úplné převedení do pasivního režimu. Pro úplnost: cílem iniciativy Clean Space je zaměřit se na snížení dopadů kosmických aktivit na životní prostředí – a to aktivit ve vesmíru i na Zemi.

Akumulátory patří k nejtěžším součástem vybavení družic. Typicky zásobují svého hostitele energií během startu. Jakmile satelit dosáhne oběžné dráhy, přejde na energii získávanou ze slunečních baterií, přičemž akumulátory jsou důležitým zdrojem energie během zatmění nebo mimořádných situací.


Obr. 1: Exploze družice

Aby se dosáhlo vysoké spolehlivosti a uspokojení potřeb družic, které často představuje mnoho měsíců nebo let činnosti, jsou akumulátory velmi pečlivě konstruované a následně důkladně testované.

V ostrém kontrastu s tím je ovšem fakt, že chování akumulátorů po skončení mateřské mise zůstává jednou velkou neznámou.

Když začne družice volně driftovat, jaký vliv může mít drsné kosmické prostředí na chování akumulátorů? Zvládnou prudké změny teploty, degradaci tepelné ochrany satelitu a jejích dalších systémů stejně jako vystavení kosmické radiaci bez toho, aniž by z nich došlo k úniku nebo aby dokonce vzplanuly?

Některé rozpady družic byly v minulosti spuštěny selháním akumulátorů, ačkoliv k většině z těchto případů došlo před devadesátými lety minulého století a na vině byly starší bezlithiové akumulátory.

Mezioborová studie se zaměří na to, jak získat po skončení mise zcela inertní – třeba skrze fyzické odpojení – stejně jako předejít nechtěnému předčasnému odpojení akumulátorů.

Zájemci o účast v tomto kontraktu jsou vítání. Pro další informace si stáhněte úvodní informační balíček, který je dostupný skrze systém tendrů ESA.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 05. 04. 2014 v 09:58 zaslal host
nebo aby dokonce vzplanuly?
To vzplanutí ve vzduchoprázdnu by mne tedy hodně zajímalo:-o


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M66 QUECTEL
Quad-Band GSM/GPRS SMD modul s Bluetooth a rozměry 15,8 x 17,7 mm.
Skladem od 289 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007