. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
ČEZ spouští první elektrárnu na pláži
28. dubna 2014 - 4:39 | Pandatron | ČEZ spouští první elektrárnu na pláži | Komentářů: 0  

ČEZ spouští první elektrárnu na pláži

Projekt výstavby paroplynové elektrárny Egemer v jihovýchodním Turecku, který je i navzdory náročnému terénu „on time" a „on budget", postoupil do zkušebního provozu.

Projekt výstavby paroplynové elektrárny Egemer v jihovýchodním Turecku, který je i navzdory náročnému terénu „on time“ a „on budget“, postoupil do zkušebního provozu. A již v rámci něj bude za elektřinu dodanou do sítě dostávat zaplaceno, což přinese dodatečné úspory v řádu stovek milionů korun. Zahájení „ostrého“ provozu je v plánu v letošním třetím čtvrtletí. Mimořádně efektivní elektrárna s účinností přesahující 57 % a životností minimálně 30 let by pak měla ročně vyrobit až 7000 GWh elektrické energie.

Komise Ministerstva energetiky provedla v polovině dubna inspekci chodu plynové turbíny a na základě pozitivních výsledků vydala speciální povolení. „Je to velký úspěch, který nemá v Turecku obdoby. Díky platbám za elektřinu již během testovacího provozu a také úsporám při výstavbě výrazně snížíme výdaje na investici,“ uvádí Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí. Zkušební provoz byl zahájen zapálením první plynové turbíny na konci března, v dubnu následuje synchronizace generátoru a zapálení druhé plynové turbíny. Počátkem května by měla najet do provozu i parní turbína.

CCGT EgemerVýstavba paroplynového zdroje o celkovém instalovaném výkonu 872 MW byla zahájena na podzim 2011. Realizuje jí ČEZ spolu s místní společností Akkök. „Spolupráce s tureckými partnery se ukázala jako velmi produktivní, oni jsou velmi pracovití, až horliví, a my to zase vyvažujeme českou systematičností,“ vysvětluje Vratislav Domalíp, country manažer ČEZ v Turecku. Jednotlivé komponenty elektrárny byly dodávány z celého světa – generátory z USA, plynové turbíny z Francie a parní z Čech, kotel z Jižní Koreje. Kromě samotné elektrárny byly vybudovány také linky pro vyvedení výkonu v celkové délce 34 km a 17tikilometrová plynová přípojka.

Výstavba elektrárny jen necelý kilometr od Středozemního moře s sebou nesla řadu úskalí. Zejména bylo potřeba stabilizovat povrch písečné pláže. „1100 betonových pilot sahajících až do hloubky 35 metrů a dalších 10 000 sypaných štěrkových pilot hlubokých 20 metrů snižují rizika poruch podloží při zemětřesení,“ vysvětluje Karel Duba, vedoucí projektového týmu Egemer. Díky této unikátní poloze může být však elektrárna chlazena přímo mořskou vodou. Přivaděč vody je veden 1,5 kilometru po mořském dnu.

Skupina ČEZ zahájila své podnikání v Turecku v roce 2008 podpisem o strategické spolupráci se společností Akkök Group. Společný podnik Akenerji provozuje dvě paroplynové, jednu větrnou a osm vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 640 MW. Výrobní firma dosahuje již dva roky po sobě rekordních provozních zisků (v roce 2013 1,8 mld Kč). Daří se zde i v oblasti distribuce, ČEZ se svým partnerem Akkök dodává elektřinu 1,4 milionu zákazníků v jedné z nejprůmyslovějších oblastí na severozápadě Turecka.

Zdroj: ČEZGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Nabíječka Li-ion/Li-pol akumulátorů - PUCHRG
Moduly PUCHRG – nabíječky Li-ion a Li-pol článků představují snadné řešení pro bezpečné a rychlé nabíjení Lithium-iontových a Lithium-polymerových akumulátorů.
Skladem od 180 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007