. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
HV zdroj pro elektronky
20. července 2016 - 4:36 | Pandatron | HV zdroj pro elektronky | Komentářů: 0  

HV zdroj pro elektronky

Projekt HVPSU napájecího zdroje poskytuje několik výstupních napětí, včetně stejnosměrných 220 a 440V pro napájení anodových obvodů elektronek.

Milovníci elektronkových zařízení se často setkávají s problémem, kde vzít poměrně vysoké anodové napětí, nutné pro provoz klasických elektronek. Podobnou situaci jsme řešili i v konstrukci Elektronkový AM přijímač, kde byla použita dvojitá elektronka PCF802 a napájecí napětí pouhých 12V.


Obr. 1: HV zdroj pro elektronky. Můžete použít i menší indukčnost, ale toroidní jádro poskytuje nejvyšší účinnost.

Následující projekt HVPSU (High - Voltage Power Supply) generuje stejnosměrné napětí až 220V ze vstupního napětí 12V. Kromě toho však poskytuje rovněž 2*Vout (tedy až 440V, například pro dekatrony) a také dva výstupy pro napájení digitální logiky s napětím 5V a 3,3V.

Účinnost primárního HV měniče dosahuje hodnoty až 88% při převodu 12V na 185V při 55mA a 3% výstupního zvlnění.


Obr. 2: Schéma zapojení napájecího zdroje

Celý projekt vlastně vznikl jako jednoduché řešení pro mé projekty s digitrony, protože jsem nemohl na internetu nalézt nic optimálního. Přesto že například na eBay existuje spousta malých napájecích modulů, většina z nich je poměrně nepraktických. Nemají 3,3V výstup (pro mikrokontrolér) ani 5V výstup (pro oblíbené řadiče digitronů řady 74.141), jsou bez montážních otvorů a žádný z nich nenabízí >400V výstup pro napájení dekatronů a jiných speciálních elektronek. Problém je i v případě, kdy je na desce osazen lineární stabilizátor 7805, protože v případě odběru proudu 6 × 74141 a 12V vstupu je nutné použit již poměrně velký chladič (jedna 74141 má spotřebu 12,5 mA!). To znamená, že namísto použití jediné napájecí desky, by v aplikaci muselo být hned několik samostatných zdrojů a jejich chladičů.

Více informací naleznete na stránce: High Voltage Power Supply for Nixie Tube ProjectsGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Modul PWLAN-1
Konstrukce univerzálního webserveru s modulem SocketLAN.
Skladem od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007