. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Automatický rozsah pro panelový voltmetr
23. července 2015 - 6:59 | Pandatron | Automatický rozsah pro panelový voltmetr   verze pro tisk

Automatický rozsah pro panelový voltmetr

Názorný videoklip popisuje a zábavnou formou demonstruje jednoduchý obvod, který je určen pro vytvoření automatického přepínání dvou rozsahů analogového či digitálního voltmetru. Obvod nalezne své uplatnění například při konstrukci napájecího zdroje pro domácí dílnu.

Díky dostupnosti dvou měřicích rozsahů lze s vysokou přesností nastavit nízké výstupní napětí, jako je například 3,3V nebo 5V, stejně jako lze přesně nastavit i vyšší napětí, jako je například 13,8V nebo 24V. Obvyklé nastavování nízkého napětí pomocí zabudovaného voltmetru s jediným rozsahem například až do 30V není příliš přesné a z toho důvodu vznikla i následující konstrukce. Obvod je ověřený a v praxi bylo prokázáno, že svůj úkol plní bez chyb.

Dnes samozřejmě existuje celá řada způsobů, jakými lze uvedený problém řešit – tohle je jen jeden z nich. V konstrukci je použit jeden z mých nejoblíbenějších malých analogových integrovaných obvodů, operační zesilovač a referenci LM10. Obvody LM10 (za jejichž návrhem stojí legendární Bob Widlar) se používají jako zdroje referenčního napětí a komparátor s hysterezí.

Integrovaná Zenerova dioda přitom pracuje jako jednoduchý paralelní regulátor. Dále je v našem obvodu k dispozici jednoduchý LED indikátor, informující o přepnutí přístroje do vysokého rozsahu a zdokonalený N-channel MOSFET s označením 2N7000, který se používá k přepnutí rezistorů spojených s analogovým měřidlem.

Více informací na: https://www.youtube.com/watch?v=7OLGswQ7ICI#t=310GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Čtvrtek, 29. června 2017, 26. pracovní týden
EUR = 26,325   USD = 23,141
Přihlásit / Registrovat se Navštivte náš e-shop...
Zakázky pro vás
Nadcházející události
Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007