. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Odposlech telefonní linky

Odposlech telefonní linky

Občas se vyskytne potřeba odposlouchávat telefonní hovory a nemusí jít přitom hned o špionáž.

Na obr. 1 je schéma napojení sluchátka na klasickou telefonní linku. Sluchátko se zde připojuje přes kondenzátor s kapacitou přibližně 100nF, dimenzovaném na vyzváněcí napětí, tedy alespoň 100V. Samotné sluchátko by přitom mě mít co možná největší impedanci, aby zbytečně nezatěžovalo telefonní vedení. V opačném případě může docházet k výrazného zeslabení nízkofrekvenčního signálu i falešným vyzvedáváním vyzvánění. V tom případě je potřeba snížit kapacitu oddělovacího kondenzátoru a spokojit se s nižší hlasitostí.

 

Na obr. 2 je zapojení s jehož pomocí je možné nahrávat telefonní hovory do PC nebo magnetofonu. Způsob zapojení je shodný s předchozím, pouze s tím rozdílem, že záporný pól vstupu zvukové karty v PC je uzemněn. Pokud by se tedy i v tomto případě použilo zapojení z obr. 1, nedalo by se nic poslouchat. Maximálně vrčení způsobeném proudovou smyčkou. Telefonní linka se tedy musí od vstupu počítače oddělit a k tomu nám poslouží jakýkoliv malý nízkofrekvenční transformátor, který je zrovna při ruce. Asi nejvhodnější jsou koncové transformátorky ze starších tranzistorových rádií nebo telefonních modemů. Výstup transformátoru se poté připojí na dynamický mikrofonní vstup zvukové karty či jiného záznamového zařízení. Případně přes libovolný kondenzátor je možné použít i vstup určený pro elektretový mikrofon, dostupný na každé zvukové kartě.

Na tom, kam se připojí který drát z telefonní linky vůbec nezáleží. Běžně se na telefonní vedení používá černý kabel se čtyřmi vodiči a tyto odposlechy se připojí na ČERVENÝ a MLÉČNĚ BÍLÝ měděný drát.

Přesto že je odposlech druhé osoby nejen neetický, ale i zákonem zakázaný, obdobné přístroje se poměrně běžně používají. Důkazem toho jsou následující fotografie.

 

Zajímavý je způsob, jakým je vyřešeno připojení k telefonní lince. Aby se drátky nemusely odizolovávat, používají se speciálně upravené krokodýlky. Do vnitřní strany krokodýlku se připájí například špička špendlíku, nebo jiný kousek pevnějšího kovu zbroušeného do špičky. Při uchopení vodiče se tímto hrotem propíchne izolace a odposlech může začít.

Na závěr je vhodné ještě jednou zopakovat, že podobné úpravy telefonní linky i samotné odposlechy jsou v naší zemí postihovány zákonem a uvedený článek má tak pouze informační charakter.

Zdroj fotografií: neznámýGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PRESTO - Rychlý a univerzální USB programátor
PRESTO je velmi rychlý programátor moderní koncepce. Programuje velké množství součástek - mikrokontroléry, CPLD, FPGA, sériové FLASH a EEPROM, apod.
Skladem od 2196 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007