. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Použití LED diod jako fotodiody
5. srpna 2014 - 6:51 | Pandatron | Použití LED diod jako fotodiody | Komentářů: 0  

Použití LED diod jako fotodiody

Použití LED diod jako detektorů světla má oproti klasickým fotodiodám minimálně jednu nespornou výhodu - barevný filtr, který LED diody již ze svého principu obsahují.

Raju R Baddi z indického Raman Research Institute publikoval na serveru EDN jednoduchý obvod, který může být napájen například 3,6V Ni-Cd baterií a který k detekci světla používá dvě LED diody. V klidovém stavu nemá obvod prakticky žádnou spotřebu, neboť otevírací napětí obou LED je vyšší, než jaké je napájecí napětí. Diody LED zde přitom pracují jako fotodiody a reagují na okolní světlo.


Obr. 1: Schéma zapojení detektoru s LED

Pokud v okolním světle převažuje červená barva, má horní LED nižší odpor než spodní, zelená LED. Napětí na vstupu hradla NAND je tak vyšší, než jeho prahové napětí pro logickou 1, takže výstup obvodu NAND je na nízké úrovni. Stejně tak je tomu naopak. Pokud však okolní světlo zhasne, je na vstupu hradla nízká úroveň, která následně jeho výstup tlačí na hodnotu logické jedničky.
Tento typ detektoru světla je přitom vysoce energeticky úsporný, a je přímo ideální pro bateriové aplikace. Logický výstup hradla NAND může řídit nejen indikační LED, ale může svůj stav předávat do mikrokontroléru nebo řídit relé.


Obr. 2: LED senzor z našeho článku

Pokud má obvod pracovat pouze jako jednoduchý detektor světla, je vhodné obvod umístit tak, aby světlo dopadalo na zelený senzor. Přitom je potřeba zajistit, aby v blízkosti hradla NAND nebyly vedeny jiné rychlé signály, které by mohly jeho vstup negativně ovlivnit.

Tématem využití LED ve funkci indikátoru i optického senzoru se rovněž zabývá náš článek LED sensor.

Odkazy & Download:
Use LEDs as photodiodes
Making an Amplified Color Sensor from an LED and an Op Amp
LED sensorGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232C - převodník USB-UART, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 190 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007