. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Jak dál v exportu na ruský trh
4. září 2014 - 2:21 | Pandatron | Jak dál v exportu na ruský trh | Komentářů: 0  

Jak dál v exportu na ruský trh

Ministři Jan Mládek a Lubomír Zaorálek diskutovali s exportéry o nových příležitostech pro export, mj. i do dalších zemí bývalého SNS.

Jak uvedl ministr Jan Mládek, naši exportéři, orientovaní na ruský trh, by mohli hledat odbytiště pro zboží, jehož se dotknou sankce, mj. v dalších zemí bývalého SNS, například v Bělorusku, Kazachstánu či Ázerbájdžánu.

Ministři Jan Mládek a Lubomír Zaorálek diskutovali s exportéry o nových příležitostech pro export

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se ve čtvrtek 21. 8. setkali v Černínském paláci s několika desítkami českých podnikatelů a zástupci profesních organizací a komor a diskutovali s nimi o dopadech sankcí a především šancích pro odbyt českých výrobků postižených sankcemi na dalších trzích.

Ministerstvo průmyslu reprezentoval na pracovním setkání i náměstek ministra Vladimír Bärtl a mezi diskutujícími byl též ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

Jak uvedl ministr Jan Mládek, naši exportéři, orientovaní na ruský trh, by mohli hledat odbytiště pro zboží, jehož se dotknou sankce, mj. v dalších zemí bývalého SNS, například v Bělorusku, Kazachstánu či Ázerbájdžánu. Nabízejí se i další alternativy mezi některými arabskými státy jako je třeba Saúdská Arábie či Spojené arabské emiráty v oblasti vývozu potravin či Filipíny v oblasti letectví a zbrojního průmyslu. Jak uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, zájem o těžařský průmysl má Kanada, generátory a zařízení pro elektrárny by mohly směřovat do Korejské republiky, zájem o čerpadla projevil Irán. Dalšími cílovými zeměmi by mohly být balkánské státy, například Srbsko.

"Ačkoliv přímé dopady sankcí nejsou z makroekonomického hlediska příliš významné, pro řadu firem orientovaných na ruský trh samozřejmě mohou znamenat v budoucnu vážné problémy. Musíme se proto snažit, aby nedocházelo k eskalaci současného stavu a udržet obchod s Ruskem na maximální možné úrovni. Vloni dosáhl objem exportu českých producentů do Ruska 116 miliard korun. Rozhodně nebudeme postupovat striktněji než sama EU nebo naši západoevropští sousedé. To se týká zejména zboží dvojího užití, kde Licenční správa MPO bude postupovat maximálně spravedlivě a v souladu se zájmy zahraničního obchodu," uvedl na setkání s podnikateli ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Další setkání expertů MPO, FAÚ MF a dalších institucí, týkající se technických aspektů embarga, je na MPO naplánováno na pondělí 25. 8. Za připomenutí stojí i fakt, že se čeští exportéři mohou obracet se svými dotazy na Zelenou linku pro export MPO na telefonním čísle 800 133 331, na které ode dne vyhlášení sankcí odborníci MPO zodpoví denně několik desítek dotazů.

Zdroj: MPOGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s integrovanou anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o anténu.
Skladem od 349 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007