. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Navštivte místo zrodu sondy Rosetta v technickém srdci ESA

Navštivte místo zrodu sondy Rosetta v „technickém srdci“ ESA

Půlstoletí evropských kosmických aktivit vyvrcholí letos na podzim historicky prvním přistáním sondy na kometě, která uskuteční mise ESA Rosetta letos v listopadu.

Půlstoletí evropských kosmických aktivit vyvrcholí letos na podzim historicky prvním přistáním sondy na kometě, která uskuteční mise ESA Rosetta letos v listopadu. Krátce před touto zlomovou událostí se ovšem už v neděli 5. října naskytne unikátní příležitost navštívit rodiště sondy Rosetta. A nejen jí, ale i celé dlouhé řady evropských misí.

Středisko ESTEC (European Space Research and Technology Centre) je technickým srdcem evropských kosmických aktivit a zároveň největším centrem ESA. Nachází se v nizozemském Noordwijku na pobřeží Severního moře.


Obr. 1: Rosetta a její cílová kometa

ESTEC otevírá své dveře veřejnosti jednou za rok. Návštěvníci si mohou projít místo, kde jsou evropské kosmické mise navrhované, odkud je řízený jejich vývoj a kde jsou nakonec testované před startem.

Tisíce návštěvníků, kteří se na den otevřených dveří vydají, budou mít unikátní příležitost setkat se nejméně se čtyřmi kosmonauty: André Kuipersem z Nizozemí (který dokonce v inkriminovaný den oslaví narozeniny), Stevem Smithem z USA, Paolem Nespolim a Francem Malerbou – oba jsou z Itálie, přičemž Malerba se stal prvním národním kosmonautem.


Obr. 2: Středisko ESTEC

Na místě budou také vědci a technici, kteří se podělí o tajemství navrhování, testování a provozování špičkových misí jako je mapovač miliardy hvězd Gaia, největší evropská telekomunikační družice Alphasat nebo stíhač komety Rosetta.

Novinkou na celé akci pak bude úchvatný tisíckrát zmenšený model sondy Rosetta a její cílové komety. Čtyřmetrový objekt bude podobně jako jeho reálná předloha odpařovat materiál – a k povrchu se bude snášet drobný výsadkový modul Philae.

Den otevřených dveří 5. října bude mít jako nosné téma „50 let evropské spolupráce ve vesmíru – pokračujme k dalším 50 letům!“


Obr. 3: Kosmonaut ESA André Kuipers

Zvláštní výstava modelů kosmických těles a neznámých fotografií bude vyprávět příběh uplynulých padesáti let. Ten předcházel založení ESA v roce 1975 až k pionýrským počinům organizací ESRO a ELDO, které byly jejími předchůdci.

K vidění bude také skutečný hardware včetně slunečních baterií odebraných z Hubbleova kosmického teleskopu přímo na oběžné dráze a prototypu kosmoplánu ESA IXV, který prošel zkouškami padákového systému a přistání ve Středozemním moři. Letová verze kosmoplánu se nyní chystá na skutečný start plánovaný na letošní listopad.

Think-tank zaměřený na ESA ACT (Advanced Concepts Team) se podělí o své představy týkající se nadcházejícího půlstoletí evropských aktivit ve vesmíru. Představí je v rámci přednášek i demonstrací, kdy budou návštěvníci moci „letět“ v dronech v rozšířené realitě zachycující kosmická prostředí.


Obr. 4: Centrifuga LDC

Národní partner ESA NSO (Netherlands Space Office) také dodá specialisty, kteří budou schopni odpovídat na jakékoliv obecné otázky týkající se kosmických letů stejně jako se týkající podílu holandských firem na kosmických aktivitách.

Přístupných bude i několik laboratoří, mezi nimiž bude centrifuga LDC (Large Diameter Centrifuge), která je schopná rotovat i několik týdnů a vytvořit tak pro experimenty hypergravitaci. Dále to bude laboratoř PRL (Planetary Robotics Laboratory) využívaná pro testování koncepcí mobilních robotů a THL (Telerobotics and Haptics Laboratory), v níž vznikají návrhy systémů pro dálkové řízení robotů.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ107SR-TTL
Převodník TCP/IP <-> TTL UART s 3,3V úrovněmi a RJ45 konektorem.
Skladem od 650 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007