. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Virtuální TCP/IP sériový port
18. října 2016 - 7:11 | Pandatron | Virtuální TCP/IP sériový port | Komentářů: 0  

Virtuální TCP/IP sériový port

Ukázka konfigurace modulů WIZnet, vytvoření virtuálního TCP/IP sériového COM portu v systému Windows a přenos sériové linky přes LAN.

Moduly společnosti WIZnet není třeba dlouze představovat. Jejich bližší popis naleznete přímo na jejich produktových stránkách v našem e-shopu, nebo v samostatných článcích. Následující ukázka vytvoření virtuálního sériového portu a konfigurace modulů WIZnet je určena pro moduly řady:

Společným znakem modulů společnosti Wiznet je dostupnost kvalitních konfiguračních aplikací, které jsou ke stažení přímo z našeho e-shopu. Jednotlivé aplikace umožňují konfiguraci všech základních parametrů přehledně, na několika samostatných záložkách.


Obr. 1: Použití jako virtuální sériový port nebo prodloužení stávající sériové linky

Konfigurace modulů WIZnet
Velice zajímavou funkcí je však automatické nalezené modulů na lokální síti, bez ohledu na jejich vzájemnou konfiguraci. Stačí tak modul vybalit, připojit na napájecí napětí a pomocí RJ45 kabelu připojit do lokální sítě, domácího routeru, nebo přímo do portu LAN počítače/notebooku. Po spuštění konfigurační aplikace (v našem případě pro moduly WIZ107/108) nyní stačí kliknout na tlačítko Search a modul bude nalezen i v případě, kdy má nastavenu odlišnou IP adresu, masku sítě a další parametry.


Obr. 2: Automatické nalezení modulů WIZnet na lokální síti

Na následujícím obrázku je vidět nalezení jednoho modulu typu WIZ107SR, připojeného do lokální sítě, s IP adresou 192.168.11.2. Rovněž je vidět první záložka konfigurační aplikace, kde je možné nastavit provozní režim jednotlivých modulů (TCP Server / TCP Client / TCP Mixed / UDP), jednotlivé síťové adresy, port i DDNS.


Obr. 3: Konfigurace síťových parametrů

Na další obrázku je záložka konfigurace sériového portu modulů WIZ107SR. Kromě základních parametrů, jako je rychlost, parita a další, lze také přesně definovat okamžik, kdy dojde k přenosu dat z bufferu ven. Možností je zahájení přenosu buď v závislosti na čase, počtu přijatých bytů, nebo po přijetí daného znaku (nejčastěji zřejmě <CR>). Rovněž lze vypnout zasílání stavových informací modulu na sériový port (například informaci CONNECTED po navázání spojení), nebo nastavit sérii tří znaků pro přechod do konfiguračního režimu.


Obr. 4: Nastavení parametrů sériového rozhraní

Poslední záložka konfigurační aplikace modulů WIZ107SR umožňuje nastavení doplňujících parametrů. Například zde můžeme definovat časy pro udržení neaktivního spojení, opětovné navázání spojení, nebo identifikační kód (jméno), pod kterým mode modul na síti dostupný. Neméně zajímavou možností je také zabezpečení modulu libovolným heslem. To je následně, při navázání spojení s modulem v režimu TCP Server, odesláno před samotnými daty po sériovém portu například z MCU.


Obr. 5: Doplňující parametry modulů WIZnet

V typické aplikaci tak modul zřejmě ponecháme v režimu TCP Server (případně druhý modul nastavíme do režimu TCP Client), pouze nastavíme pevně danou IP adresu, masku sítě, port a další síťové parametry. Na druhé záložce nastavíme parametry sériového portu a modul je připraven k použití.

Pokud by někomu uvedený způsob konfigurace nevyhovoval, lze všechny parametry modulů nastavit i přes sériové rozhraní. To je vhodné například při sériové výrobě, kdy jsou moduly automaticky konfigurovány po zapnutí pomocí řídicího MCU.

Vytvoření virtuálního sériového portu
Abychom mohli vyzkoušet funkcí modulů společnosti WIZnet, je nejjednodušším způsobem připojení sériového portu do PC (případně přes USB / RS232 převodník) na straně jedné a vytvoření virtuálního sériového portu na straně druhé. Je přitom zcela lhostejné, nacházejí-li se tyto dva porty na jednom PC, nebo na opačné straně Země.

K tomuto účelu potřebujeme dvě věci: terminálový program a aplikaci, která nám vytvoří TCP/IP Virtuální sériový port. Přesto, že na stránkách společnosti WIZnet je ke stažení podobná aplikace zdarma, nám se při vývoji mnohem lépe osvědčila volně dostupná aplikace VSPE od společnosti Eterlogic. Jako terminál, po zrušení Hyperterminálu ze základní distribuce Windows, nám pak poslouží malinká aplikace Termite, případně můžeme použití oblíbené Putty.

  • VSPE – TCP/IP Virtuální Sériový Port
  • Termite 3.1 – Terminálový program

Vytvoření virtuálního TCP/IP sériového COM portu je s aplikací VSPE otázkou pouhých dvou kroků. V prvním kroku po kliknutí na tlačítko Vytvořit nové zařízení (aplikace je v českém jazyce) vybereme jednoduše Connector a zvolíme volné číslo virtuálního sériového portu. Ve druhém kroku opět po kliknutí na tlačítko Vytvořit nové zařízení vybereme možnost TCP Client, kde zadáme IP adresu a port nastavenou v modulu WIZnet.


Obr. 6: Vytvoření virtuálního TCP/IP sériového portu

Pokud vše proběhlo úspěšně, máme nyní v systému nový sériový port (v našem případě COM2), který je připojen k modulu WIZ107SR (v našem případě s IP 192.168.11.2 a portem 5000). Jiné parametry není potřeba nastavovat.


Obr. 7: Úspěšné připojení virtuálního sériového portu COM2 k modulu WIZ107SR

Nyní již stačí pouze spustit dvě terminálové aplikace, jednu na virtuálním TCP/IP sériovém portu z VSPE a druhou na sériovém portu (případně USB/RS232 převodníku) modulu WIZnet. Znaky, zasílané na jeden port, se budou automaticky přenášet na port druhý.


Obr. 8: Přenos dat mezi sériovým portem a virtuálním TCP/IP sériovým portem modulu WIZnet

Závěr:
Uvedený příklad ukazuje, jak jednoduché je použití síťových převodníků společnosti WIZnet a vytvoření virtuálního TCP/IP sériového COM portu v PC kdekoliv na světě.

Uvedené moduly WIZ107SR-RS232, WIZ107SR-TTL, WIZ108SR, WIZ110SR společnosti WIZnet jsou nyní dostupné i prostřednictvím našeho eShopu.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
WIZ107SR-RS232 v našem eShopu
WIZ107SR-TTL v našem eShopu

VSPE – TCP/IP Virtuální Sériový Port
Termite 3.1 – Terminálový programGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232F - převodník USB-UART, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
Skladem od 290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007