. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Převodník USB/RS232 – PU232S v novém kabátě
2. září 2015 - 7:20 | Pandatron | Převodník USB/RS232 – PU232S v novém kabátě | Komentářů: 0  

Převodník USB/RS232 – PU232S v novém kabátě

Představení nové řady USB/RS232 převodníků PU232S, které jsou nově založeny na obvodech FTDI.

Již delší dobu nám v nabídce chyběl klasický převodník USB / RS232 s výstupem v podobě klasického sériového portu – konektoru D-Sub 9. Moduly PU232S tak navazují na řadu úspěšných datových převodníků z naší produkce a přinášejí pohodlný způsob získání plnohodnotného sériového portu, stále využívaného v tolika zařízeních. Jeho výhodou je mimo jiné dobrá odolnost vůči rušení, dosah minimálně 50m a samozřejmě také snadné použití.


Obr. 1: USB/RS232 převodník PU232S

Základem modulů PU232S jsou nově špičkové obvody FTDI, konkrétně FT231X, které podporují rozhraní USB 2.0 a nabízejí asynchronní přenos dat rychlostí až 3 Mb/s! Na rozdíl od konkurenčních produktů však mají vyvedeny všechny piny sériového portu, jedná se tedy o tzv. RS232 Full zařízení, které řada systémů vyžaduje. Připojení k PC je realizováno prostřednictvím univerzálního rozhraní typu USB, ze kterého jsou moduly rovněž napájeny.


Obr. 2: Schéma zapojení modulu PU232S

Základní vlastnosti modulů PU232S:

  • Sériový port na standardním konektoru D-Sub 9
  • Rychlost přenosu: 300 Bd až 250 kBd (až 3Mb u FT231X)
  • Napájení přímo z USB
  • ESD ochrana RS232 do ±15 kV (HBM)
  • Ovladače pro vytvoření virtuálního sériového portu
  • Plná podpora od Windows XP, Linux, Mac OS
  • Provozní teplotní rozsah: -40 až +85 °C

Obvody FT231X, které tvoří základ modulů PU232S, patří do rodiny nové generace USB převodníků společnosti FTDI, které se vyznačují vysokým stupněm integrace a vysokým výkonem. Jsou přitom shodné s produkty řady FT232R, CP2102 a dalšími. V jejich pouzdře je integrována kompletní sada prvků, nutných pro provoz, včetně dvou napájecích regulátorů, 12MHz oscilátoru s PLL, konfigurační EEPROM i vstupně/výstupních bufferů.


Obr. 3: Vnitřní blokové schéma obvodů FT231X

Mezi další integrované funkce obvodů FT231X patří podpora RS422/485 komunikačních rozhraní, čtyři volně konfigurovatelné piny s možností řízení LED i automatická detekce režimu suspend.
Na následujících obrázcích je uvedeno rozmístění součástek modulu PU232S.

Moduly PU232S obsahují již zmíněný obvod FTDI s označením FT231X, doplněný o úrovňový převodník MAX3243 od společnosti MAXIM. Připojení k PC je zajištěno USB A konektorem J1 na straně jedné, na straně druhé je pak na konektoru J2 k dispozici sériový port RS232 Full. Díky tomu je modul možné zasunout přímo do USB portu notebooku nebo PC a ihned použít. V případě zájmu je možné dodat moduly bez USB konektoru a jejich umístění do krabiček USET-1.


Obr. 4: Deska s plošnými spoji modulu - TOP a BOTTOM

Dále jsou na modulu osazeny dvě LED, indikující vysílání TxD (červená) a příjem RxD (zelená) dat směrem z modulu. USB port je chráněn vratnou pojistkou MC36210 a samozřejmě na modulu nechybí ani řada pasivních součástek.

Instalace modulu
Po připojení modulu k USB portu počítače je systémem nalezen nový hardware a jsou vyžadovány příslušné ovladače. Ty jsou ve své aktuální verzi dostupné přímo na stránkách společnosti FTDI, případně v odkazech na konci článku a to v provedení D2XX i VCP - Virtual COM Port Drivers. Ovladače typu VCP po instalaci vytvoří v systému virtuální sériový port s nejbližším volným číslem (lze libovolně změnit v nastavení systému). Na ten je poté možné přistupovat pomocí libovolné aplikace přesně tak, jako kdyby se jednalo o fyzický sériový port.
Obr. 5: Virtuální sériový port a možnosti jeho konfigurace

Dostupnost a cena:
Uvedené moduly PU232S jsou dostupné prostřednictvím našeho eShopu. Na přání je možné dodat moduly bez USB konektoru, se sadou USET1 (krabičkou a USB kabelem).

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
FT231X – Full Speed USB to Full Handshake UART

PU232S - Převodník USB/RS232 v našem eShopu
Ovladače VCP (virtuální sériový port)GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
SDR-5+ HF receiver - All Mode Softwarový přijímač
Digitální softwarový přijímače SDR-5+ je již pátou generací špičkových produktů naší společnosti. Jedná se o All Mode Receiver s integrovaným generátorem, dvěma anténními vstupy a VCO vstupem s frekvenčním rozsahem 0 až 100 MHz.
Skladem od 2550 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007